Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘Özhaseki’nin projeleri 25 yıllık başarısızlığın göstergesi’
Share 4 January 2019

Mimarlar Odası’ndan Tezcan Karakuş Candan, Mehmet Özhakesi’nin açıkladığı projeler için ‘Ha Gökçek ha Özhaseki. Kazıyınca altından Gökçek’in projeleri çıkıyor’ dedi.

 

 

 

 

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında projelerini açıkladı. “111 dev proje” olarak kamuoyuna sunulan 11 başlık altındaki projeleri Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Artı Gerçek’e değerlendirdi.

 

 

Candan, açıklanan projelerin Ankara’nın temel sorunlarına çözüm olamayacağını belirterek, “Özhaseki’nin açıkladığı projeler, Ankara’da AKP’nin 25 yıldır yürüttüğü sürecin ne kadar başarısız olduğunun göstergesi. Aynı projeler üzerinden yürüyen bir yaklaşım. Ankara’nın 25 yılını yemişsiniz, Özhaseki bunu anlattı bence. Hayvanat bahçesi diyorlar, hayvanat bahçesini yok ettiler. Stadyum yapacağız diyorlar, stadyumu yok ettiler. Bir yık-yap kültürü üzerinden, kentin rant alanına dönüşmesinin simülasyonunu izledik. Oradan buradan derlemiş toplamışlar. Yeni bir fikir yok. 25 yıl boyunca nasıl bir talan, yıkım, rant süreci devam ettiyse bu hukuksuzluğu devam ettirmek istediklerini ifade etmiş oldu Özhaseki. Özhaseki seçilirse Ankara’nın bir 5 yıl daha talan edileceğini göreceğiz. Ha Gökçek ha Özhaseki. Kazıyınca altından Gökçek’in projeleri çıkıyor” dedi.

 

 

Candan, projelere dair madde madde şu değerlendirmelerde bulundu:

 

 

ULAŞIM PROJELERİ: BAKANLIĞIN PROJESİ YENİ GİBİ SUNULUYOR

 

 

Ulaşım altyapısında 25 yıldır yapılması gerekenleri yapmadıkları için Ankara’yı 100 yıl geriye götürdüler. Şimdi dönüp dolaşıp havaalanı ile Kızılay arasındaki metro hattını söylüyor. Bunun zaten yıllar önce yapılması gerekiyordu. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2038 ulaşım ana planında yer alan projeler yeni gibi sunuluyor. Kuyubaşı-havaalanı, Kızılay-havaalanı 2 tane hat çekseniz de ileriye doğru bir hamle yapmış olmayacaksınız. Park et devam et diyor. Park edecek yerler mi kaldı? Ulaşım politikasını plansız, rant üzerinden şekillendiriyorsunuz. Çevre düzeni planında ikinci bir çevre yolu var. Bu çevre yolu etrafındaki bütün yolları tek tek parselliyorsunuz, satışını yapıyorsunuz, mülkiyeti değiştiriyorsunuz, köylülerin elindeki toprakları alıyorsunuz, ondan sonra orada rezidanslar yükseltmeye başlıyorsunuz. Ankara’nın ulaşım sorununa çözüm olmaz.

 

 

KENTSEL YENİLEME: AKP İÇİN RANT DEMEK

 

 

Özhaseki kentsel yenileme bizim işimiz diyor. Kentsel yenileme AKP için beton demek. Beton demek, rant demek. Rant demek sermaye birikimi sağlamak demek. Özhaseki’nin bugün açıkladığı kentsel yenileme projesi çok genel geçer. Siz 25 yıldır bütün vadileri kapatmışsınız, dere yataklarını yapılaşmaya açmışsınız, kentin en değerli alanlarını sermayeye peşkeş çekmişsiniz, şimdi Ankara’yı yaşanabilir hale getireceğiz diyorlar. Komedi!

 

 

MİLLET BAHÇELERİ: ARKASINDA RANT VE SİYASAL İSLAM MOTİFLERİ VAR

 

 

Millet Bahçelerini biz gerçekten bir yeşil alan yaklaşımı içinde ele almıyoruz. AKP bir yere yeşil alan yapıyorsa arkasında bir rant politikası vardır. Öbür taraftan millet bahçelerinde siyasal İslam motifleri var. Odağına cami konuluyor. İbadethane ile parkın ne alakası var. Bir taraftan etrafındaki yüksek katlı yapıların satışını kolaylaştırıyor, diğer taraftan siyasal İslamın simgeleri ile yaşam alanları sunuyor.

 

 

YEŞİL ALANLAR

 

 

Cebeci Stadyumu yıkılıp yeşil alan yapılacakmış. Ankara’nın her bir noktasını betonlaştırmıştırlar. Mutlaka onun çevresinde de bir kentsel yenileme alanı yapılacaktır. Kentin sistematiğini bozdular. Kentin hormonlu gelişmesine neden oldular. 100 katlı yapıları ne yapacaklar? Mustafa Tuna dedi ya, “sizlere ömür.”

 

 

ASKERİ ALANLARIN ŞEHİR DIŞINA TAŞINMASI

 

 

Askeri alanlar Ankara yüzölçümünün yüzde 13’ünü kapsıyor. Yeşil alan olması gerektiğini zaten Mimarlar Odası söylemişti. Ama AKP’nin yeşil alan politikasını çok aklı başında bulmuyoruz. Yeşil alanı da rantın bir kolu olarak düşünüyorlar. Ayrıca askeri alanlarda çok önemli tescilli yapılar var, bunlar ne olacak bilmiyoruz.

 

 

19 MAYIS STADYUMU

 

 

Kentin en önemli, en simgesel değerlerini yıktılar. 19 Mayıs stadyumunu yıkmak bir hukuksuzluktu. Mahkeme kararlarına rağmen yıktılar. Şimdi oraya yeni bir proje üretiyorlar. Hukuksuzluğun üzerine neyi inşa edebilirsiniz ki…

 

 

MERKEZDE NE VARSA İLÇELERDE DE O OLACAK

 

 

Ankara merkezde büyük sorunlar var, gerginlik var, işbirliği yok, altyapı yok. Yayanın, kadının, engellinin adı yok.

 

 

ÇOCUK KÖYÜ

 

 

Çocuklar sokağa çıkamadıktan sonra Çocuk Köyü yapsanız ne olur? Çocuklu insanlar sokağa çıkamıyor, çocuk arabalarını kullanamıyor. Çocukla karşıdan karşıya geçemiyor.

 

 

AKILLI ŞEHİR VADİSİ: ROBOTU SUSTURAN YAKLAŞIM

 

 

4. sanayi devrimini algılayamayan, robotu susturan bir yaklaşım akıllı şehir vaat ediyor. Gerçekçi değil.

 

 

ANKARA’NIN DEĞERİ MESLEKLERİ CANLANDIRMA

 

 

Özhaseki Siteler’den bahsediyor. Burası zaten canlıydı siz gelmeden önce. Geldiniz öldürdünüz. 20 yıl öncesine kadar herkes mobilyasını Sitelerden alıyordu. Bu kadar alışveriş merkezi açarsanız siteler esnafı çöker.

 

 

TARIMI DESTEKLEME

 

 

Siz tarım alanlarını yapılaşmaya açtınız dalga mı geçiyorsunuz bizimle. Avrupa’da bugün kentsel tarım tartışılırken, Türkiye’de 90 yıl önce Atatürk Orman Çiftliği vardı. Siz oradaki tarımı öldürüyorsunuz, AOǒu yapılaşmaya açmaya çalışıyorsunuz.

 

 

SIRTINI CUMHURBAŞKANINA DAYAYAN BİR YÖNETİM

 

 

Bütün projelerini Cumhurbaşkanı’na sunmuş. Yerelin inisiyatifine, yerelin bakış açısına uygun bir yaklaşım değil. Kendi kendine yeten bir kent yönetiminde bahsetmiyor. Cumhurbaşkanı’na dayalı, emre amade, bakanlıklara dayalı, protokollere dayalı bir yönetim. Yüreğiniz yetiyorsa kendi ekonomisini, kendi bütçesini sağlayacak bir yönetim ortaya koyun. Bunu ortaya koyamıyorsanız başarılı değilsiniz.

 

 

 

 

Kaynak : www.artigercek.com

1 Yorum
  1. Artık şu m. Gökçek kalıntıları ve onun türevleri şu Ankara’dan çıkıp gitse diyorum.

    Kamile Güven | 7 January 2019


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe