Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
“FAKİRLER İÇİN BİRŞEYLER YAPILABİLİR Mİ ? “
Share 2 January 2019

Okana Değişim Merkezi, kırsal Kenyalı bir topluluk için düşünülmüş bambularla yapılmış bir merkezidir.
Editör: Jon Astbury

 

 

TU Delft öğrencileri Laura Katharina Strähle ve Ellen Rouwendal’ın Kenya’daki Victoria Gölü’ne yakın olan Okana kırsal topluluğu topluluk merkezi projesi, 2018 Yılın Dezeen Ödülleri Küçük Binası katagorisine seçildi.

 

 

 

 

Strähle ve Rouwendal, Doğu Afrika’da düşük teknolojili yüksek kaliteli yapılar oluşturmak için Okana Değişim Merkezi’ni prototip olarak tasarladı.

 

 
Strähle ve Rouwendal, projenin “öğrenciler dünyanın küçük bölgelerinde daha küçük bir mimari müdahale ile daha fakir bölgeler için bir değişiklik yapabilirler mi?” sorusuyla tetiklendiler.

 

 

 

Binanın tasarımı, insanların güneşten ve yağmurdan korunmak için toplandıkları yerel Acacia ağacından esinlenmiştir.

 
Bunu, karşılıklı bir çatı tekniğiyle birleştirerek – merkezi bir destek gerektirmeyen kendinden destekli bir yapı  bu ayırt edici çatının binanın biçiminde olduğunu gördü.

 

Yerinde yapılan kapsamlı bir araştırmadan sonra Strähle ve Rouwendal, altında 64 metrekarelik sütunsuz alanı kapsayan, havalandırma ve su toplama imkanı sağlayan açık bir avluya sahip yapısal bir çerçeve oluşturdu.

 
Delikli kaplamalı tuğla duvarlar iç mekanı çevrelemektedir. Bu tasarım daha sonra konuşlandırılacağı yere göre ölçeklendirilebilir, çoğaltılabilir ve ayarlanabilir.

 

 

 

 

Yerel STK Sürdürülebilir Kırsal Girişimleriyle birlikte çalışan prototip yapım yöntemi, bir kütüphane, bilgisayar odası, kafe ve toplantı alanları barındıran bir avlu alanı etrafına altı yapı inşa etmek için kullanıldı.

 
Proje kapsamında, Kenya Bambu Merkezi, bambu malzemelerini inşaat malzemesi olarak tanıtmak amacıyla yerel çalışanları yerinde eğitiyor.

 

Bambu kirişlerinin bambu kolonların üzerine oturduğu yapısal çerçeve, önemli kavşakların etrafına sarılmış çimento kaplı kumaşla, ferrosement kullanımıyla güçlendirildi.
 

 

 

 

Çatı aynı zamanda, şiddetli yağmur sırasında daha sessiz olan ve aynı zamanda daha az ısı birikimine neden olan demir levhalar için yerel olarak kullanılan demir çatı örtüsünü takas ederek benzer bir teknik kullanır.

 
Aynı zamanda, şekil ve tasarımın bu levhaların standart ölçümlerinden kurtulduğu anlamına gelir.
 

 

 

Öğrencilerin amacı, bambunun tüm parçalarının kullanılması gerektiği, böylece beton zeminin takviyesinde bulunan donatıların yerine geçecek veya uygun olmayan bambu elemanları kullanılmış ve bunlar arasında ışık ve ışık veren kapılar ve pencereler oluşturmak için çelik çubuklar arasında dokunmuş Hava geçebilir.

 

 

 

 

Pavyona, tasarımını ve yapımını adım adım 3D çizimlerle adım adım anlatan, hem Okana merkezinin inşaatı sırasında bir kılavuz görevi görecek hem de tekniklerin gelecekte tekrar kullanılabildiğinden emin olmak için eşlik eden bir el kitabı eşlik ediyor.

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

3 Yorum
  1. Yoksullar için yaşanabilir çevreler, barınaklar yaratmadan topluma huzur gelmez. Bunu en iyi mimarlar bilmeli.

    Cenap Karlıca | 7 January 2019

  2. Okullardan başlayan bir eğitim meselesi bu iş. Mimarlık eğitiminde sahada, köyde insan hayatları içinde bir şey yapabilmek öğretilmeli ve tatbik edilebilmeli.

    nafiz yıldırım | 16 January 2019

  3. Yerel malzemenin ve yerel işçiliğin öne çıkması biraz da mimara bağlı.

    Dolunay Küçükağaoğlu | 24 January 2019


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe