Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mariposa1038
Share 29 December 2018

Tasarım: Lorcan O’Herlihy Architects [LOHA]

 

 

 

 

 

 

 

2018 Konut Mimarı Tasarım Ödülleri içinde Çok Aileli Konut Ödülü almış projedir.

 

 

“Bence eğlenceli, mütevazı, ve çok Los Angeles’ta bir yerel. Ayrıca çatıdaki manzara projeye gömülü görünüyor. ”—Dirk Denison

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariposa, Lorcan O’Herlihy Architects (LOHA) tarafından tasarlanan ve Los Angeles şehir merkezinin güneyindeki Koreatown semtindeki bir site için düşünülen bu şaşırtıcı derecede kıvrımlı apartman kompleksinin iyi bir adı olan “kelebek” İspanyolca’dan geliyor.

 

 

 

 

 

 

 
Burası ülkedeki en yoğun yerleşim yerlerinden biridir ve umutsuzca ekonomik konutlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu ihtiyaç aynı zamanda bir bilmece de sunar: Yerleşim alanını kamusal alan dışına çıkarmadan nasıl maksimize edersiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LOHA’nın çözümü kesinlikle basit, ancak zarif. 6.500 metrekarelik binada 32 birimlik parti içinde alanlar meydana getirilmiştir. Ancak LOHA dış cephesi ve apartman bloğu arasında arabellek alanı oluşturmak için dört cepheyi içeri doğru eğdi. Zemin katta, caddeye bakan yüksekliğin önündeki alan beton bölgede bitkisel saksılar doldurulur; yukarıda, katlanmış metal davlumbazlar cephelerden, çerçeveleme pencerelerinden ve balkonlardan taşınır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cepheler beyaz sıva ile kaplanmıştır, ancak metal davlumbazlar siyah ve beyaz arasında renk değiştirerek binaya güneş ve gölgeler gün içinde hareket ettikçe değişen derinlik ve karakter verir. Bu etki kamusal alana geri dönen cesur bir yapıdır.

 

 

 

 

 

 

İç kısımda, dış kısımdaki ince kıvrımlar, eğrili biçimli, çatı katına kadar dört uçuş yapan merdiven yollarının ve merdivenlerin alayını ana hatlarıyla belirleyen merkezi bir dikdörtgen avluda yankılandı. Los Angeles şehir merkezine doğru kuzeyde. Zemin seviyesinde, avluda yağmur suyu havzası görevi gören ve yerleşik ahşap banklar ile sınırlandırılmış büyük bir ekici bulunur. Zorlu bir özette, LOHA sakinleri için özel bir huzur duygusu yaratırken, yoğun bir mahallede halkın sokak seviyesindeki deneyimini geliştirerek ikili rol oynayan bir bina yarattı.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe