Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Hareketli bir birlik anıt: “Ölçekler”
Share 26 December 2018

Almanya’nın bugün birleşik bir ülke olması, büyük ölçüde, eski GDR’de 1989 ve 1990’larda sokağa çıkan yüz binlerce cesur insanın özgürlükleri için ayağa kalkmasından kaynaklanıyor. Tarihsel olarak eşsiz bir barışçıl devrimde, SED [Doğu Alman Komünist Partisi] rejiminin sona ermesini ve Almanya’nın iç sınırının açılmasını sağlayarak yeniden birleşme yolunu açtılar. Deutsche Gesellschaft e.V. uzun zamandır bu insanlara bir anıt tahsis etmeye çabalamıştır. Birkaç sıkıntıdan sonra, bu şimdi mimari firma Milla & Partner ve koreograf, dansçı ve opera direktörü Sasha Waltz’ın tasarımına dayanarak inşa edilecek.

 

 

 

 

“Hareket Halindeki Vatandaşlar”, kısa bir süre önce Berlin Sarayı önünde eski Ulusal Kaiser Wilhelm Anıtı’nın dibinde gerçekleşecek olan Stuttgart merkezli mimarlık firması taslağının adı. Bu mantıklı bir isim çünkü nihayetinde vatandaşlar anıtın imajını kendi hareketleriyle şekillendirebilecekler. Ve bunu tekrar tekrar yapabilirler. Taslak, 1.400 metrekarelik büyük bir kase sağlar; üzerinde yürünebilecek ölçekler, yaklaşık 20 kişinin ağırlığına ulaşır ulaşmaz bir tarafa doğru eğilebilir. Eğim derecesi, gerçek ölçeklerde olduğu gibi tamamen katılımcı kişilerin oranı ile belirlenir.

Bir Süreç Olarak Özgürlük ve Birlik

 

Taslak, özgürlük ve birliğin statik durumlar olmadığı, her zaman yeniden tanımlanması ve bağlılık gerektirdiği fikrine dayanmaktadır. Bu prosedürel kalite, anıtın fikri çekirdeğini oluşturur. Kaseyi hareket ettirmek için ziyaretçilerin iletişim kurmak ve birlikte hareket etmek zorunda olmaları gerekir – aynı 1989′un barışçıl devrimi için olduğu gibi. Büyük harflerle, “Biz insanız” sloganı ile “Biz bir insanız” ifadesi. “bir süre sonra ortaya çıkan” tarihi olayın doğrudan bir referansı.

 

 

 

 

Köprü İnşaatından Borç Alma

 

Yapısal olarak, “tava tavası”, köprü yapımından bilindiği gibi, çelik bileşenlerden yapılmış, ağırlık optimizasyonlu bir uzay çerçevesidir. Bu, boyuna eksen boyunca 50 metre ve enine eksen üzerinde 18 metredir. Çanak ortadaki en kalın noktasında 2.5 metreden iki ucunda birkaç santimetreye kadar incelir. Dış yüzeyi hafif metal panellerle kaplanırken, yapıştırılmış çift ezilmiş yongalar üst kısmı kaplar, kayma direnci ve iyi bir yağmur suyu sızıntısı sağlar.

Güvenlik için, mafsal üzerinde parmaklıklar ve ek bir ızgara sağlanmıştır. Kombine bir yay ve sönümleme sistemi, terazinin yavaşça ve yavaşça hareket etmesini sağlar, böylece 3.2 metrelik bir genlik için yaklaşık bir dakika sürer. Aşağı doğru hareket yerden 80 santimetre yukarıda durur.

 

 

Gerçekleşmeye Kayalık Yol

 

 

Taslak, Nisan 2011′de özgürlük ve birlik anıtı yarışmasının galibi olarak kuruldu. Yarasaların taşınması ve mimarların inşaat için hazır olana kadar devam etmeleri de dahil olmak üzere gecikmelerden sonra inşaat ruhsatı, Ekim 2015. İddia edilen bina maliyetleriyle ilgili yanlış anlaşılmalara ve projeye aykırı olan federal parlamentonun bütçe komitesinin ilgili kararlarına bağlı olarak, bir buçuk yıldan fazla bir süre boyunca buza kondu. 01 Haziran 2017′de, anıtın inşasına nihayet federal parlamentonun genel kurulunda karar verildi. Açılışın, 09 Kasım 2019’da Berlin duvarının yıkılmasının 30. yıldönümü olması planlanıyor.

 

 
Kaynak: https://blog.allplan.com

 

 

1 Yorum
  1. Tek seferde neler yapılabiliyormuş, öğrenmiş olduk.

    Cüneyt Ertel | 11 January 2019


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe