Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Danıştay’dan milyonluk arazi kararı: Bedelsiz tahsise iptal
Share 26 December 2018

İstanbul Kartal’daki Cevizli Tekel arazisinin Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz devrini Danıştay iptal etti. Danıştay, Davutoğlu’nun kurucusu olduğu vakfın üniversitesine bedelsiz devir yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

İstanbul’un Anadolu yakasının en kıymetli arazilerinden olan Kartal Orhantepe Mahallesi’nde bulunan TEKEL’e ait 297 bin metrekarelik arazinin İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ‘bedelsiz’ tahsisi iptal edildi, Danıştay tahsise ilişkin iptal kararı verdi. İtiraz yolu olmaksızın iptal kararı veren Danıştay, vakfın üniversitesine bedelsiz devir yapılmasının hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

 

 

İHALE ADRESE TESLİM GERÇEKLEŞMİŞTİ
BirGün’e konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, şunları dile getirdi:

 

 

“Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz bir devir gerçekleşmiş, biz de buna karşı dava açmıştık. Danıştay da burası özelleştirme kapsamında diyerek, böyle bir alanda devrin yapılamayacağına dair karar verdi. Sürecin başında zaten adrese teslim bir ihale gerçekleşti. Üstelik alan, 2003’teki planlarda şehir parkı olarak belirlenmişti. Burada arkeolojik kazı alanı da var, Bizans dönemine dair. Bütün bunların Şehir Üniversitesi arazisine doğru devam ettiğini de biliyoruz. Biz, ‘kamunun mülkiyeti, kamunun elinde kalsın’ demiştik. Çünkü kamu alanları, çeşitli projelerle yok ediliyor. Mücadeleye devam edeceğiz.”

 

 

300 MİLYON DOLARLIK ARAZİ
Kartal’da Sahil Yolu üzerinde bulunan arazi, Anadolu Yakası’nın en değerli noktalarından biri. Deniz kenarında yer alan 300 dönümlük araziye biçilen değer, 2009’da 300 milyon dolardı. Söz konusu araziye, TEKEL’in vergi borçlarına karşılık olarak Maliye Bakanlığı’nca el konulmuştu.

 

 

Daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu, arazinin Maliye Bakanlığı’na devrini gerçekleştirmişti. Bakanlık da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’nın üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne araziyi 49 yıllığına devretmişti. Kartal’da yurttaşlar, bu kıymetli ve geniş alanın halka açık park alanı olması için mücadele sarf ediyordu.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

2 Yorum
 1. Mimarlar odası kedi olalı bir fare yakalamış:)
  Devletin 300 dönüm arazisi tabiki özel üniversiteye verilemez.
  Böyle büyük alanlarda devlet, millet bahcesi yapmalı.
  Ama içinde ilk-orta-lise olan (yüzme havuzlu, spor salonlu) büyük devlet okulu kampüsleri yapmalı (100 donum)
  50 dönümü de icinde tiyatrosu, sinemasi olan cok amacli kültür merkezi olmali. Geri kalan 150 donumu de icinde goleti, fiskiyesi, millet kiraathanesi olan yoğun ağaçlık bir park olmali.
  Mimarlar odası, bunun için çalışın biraz.

  Mimar | 29 December 2018

 2. En iyisi özel genel demeden üniversiteye vermek. Yoksa TOKİ kapacak. Ayrıca eğer bir yerde binlerce öğrenci eğitim görüyorsa bu ülkenin geleceği oluşturuluyor demektir. İnsanların yatıp yuvarlanacağı bir millet bahcesinden çok daha önemli ve değerlidir. Ayrıca en iyi koruma da üniversiteler tarafından yapılmaktadır.

  Anonymous | 2 January 2019


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe