Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Sokak…
Share 25 December 2018

Tasarım: Sanjay Puri Architects
2018 Konut Mimarı Tasarım Ödülleri / Öğrenci Evi / Ödülü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bunun gerçekten maceralı olduğunu ve öğrenci hayatı için harika bir enerjiye sahip olduğunu düşünüyorum.” —Dirk Denison

 

 

 

 

 

 

 

Hindistan merkezli Sanjay Puri Architects, Mumbai tarafından tasarlanan Cadde, Hindistan, Uttar Pradesh, Mathura’daki GLA Üniversitesi kampüsünde 211.000 metrekarelik 800 birimlik öğrenci konut kompleksidir. Tasarımcılar, geleneksel Hint şehirlerinin daha organik organizasyonu ve ifadesi tarafından bildirilen radyal olarak hizalanmış dört katlı yüksek yapılardan oluşan bir kompleks oluşturmak için tekrarlayan bloklar arasındaki kama şeklindeki bir alandan faydalandı.

 

 

 

 

Mimarlar, her öğrenci odasını, kış aylarında gün ışığını (ve sıcağı) yakalamak ve kışın sekiz ay boyunca ısı kazancını sınırlamak için kuzeye bakan kendine özgü açısal bir pencere ile işaretleyerek proje için “ayırt edilebilir bir kimlik” olarak adlandırdıkları şeyi yaratırlar.

 

 

 

 

 

 

 
Bir yıl içinde ortalama alan sıcaklığı 30 C’nin (86 F) üstünde olduğunda her penceredeki panjurlar, her oda için koridordaki açıklıklar ile geliştirilmiş doğal havalandırmaya izin verirken güneşlenme sağlar. Genel olarak doğal hava sirkülasyonu, formun plan içinde değiştiği her blokta düzenli aralıklarla açıklıklar tarafından daha fazla teşvik edilir. Kat planının bu düzensiz kısımları, çift yüklü koridorlara doğal ışık sağlayan ara boşluklarla doldurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çift katlı, 6 metre yüksekliğindeki kafeteryalar, oyun odaları ve spor salonları, binaların sonunda, doğrudan kampüsün daha büyük dış mekanlarına açılan binaların sonunda yer almaktadır. Kanatlı çatı hatları, cumbalı pencereleri daha genel bir ölçekte yeniden sıralar ve bu iç mekan toplama alanlarını işaretlerken, aynı zamanda anıtsal dış mekan merdivenlerini de unsurlardan korur. Parlak renkler blokları, boyalı yüzeyleri kamusal kolaylıkları barındıran hacimlerin dışına yerleştirilmiş ve bireysel cumbalı pencerelerin içine yerleştirerek, öğrencilerin odalarına renk katar.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

1 Yorum
  1. cesaretli, modern, iyi planlanmış, şık bir proje yaratılmış

    akın bayrak | 26 December 2018


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe