Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kanada’da Orman Evi…
Share 19 December 2018

Kanada ormanında Llama Urban Design’dan Bridgehouse

Tasarım: Llama Urban Design


Editör: Bridget Cogley

 

Perulu mimarlık firması Llama Urban Design, Ontario’daki ağaç dolu bir vadinin iki tarafını birbirine bağlayan vadide bir köprü oluşturacak şekilde bir ahşap ev inşa etti.

 

 

 

 

 

Köprü, ormanlık zeminin üzerinde asılı duran iki büyük höyük arasında yer almaktadır.

 
Ana yapısı, Glulam mühendislik kerestesinden oluşmakta olup, evin her iki tarafında bulunan iki büyük kiriş, küçük vadi boyunca uzanmakta ve beton bloklara demirlenmektedir.

 

 

 

 

 

Kirişler arasında bir ahşap zemin desteklenir, yükseltide yamuk bir şekil oluşturur ve geçit boyunca bir köprü oluşturur.

 

 

 

 

 

 

Üstte, görünmeyen sedir panoları, duvarların üzerine oturur ve sonuçta, 230 metrekarelik bir alan sağlar.

 

 

 

 

İki ana cepheden bir tarafı neredeyse tamamen sırlıdır ve göle doğru bakan bir balkona açılır. Öte yandan, camlar Glulam yapısı ile zemin arasındaki boşlukları doldurmakta ve ormanın ötesine bakmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Dış metal merdivenler, açılı kirişlerin kenarlarına tırmanarak çatı güvertesine çıkmaktadır.

 
Yansıtılmış düzenlerin bir yatak odası, müstakil banyo ve ayrı küçük bir odayı içerdiği her iki tarafa da evlere erişim mümkündür.

 

 

 

 

Açık plan bir mutfak ve oturma odası, merkezi bir şömine ve minimal mobilyalar ile evin çekirdeği olarak hizmet vermektedir.

 

 
Alanları birbirine bağlamak için uzun bir koridor orman tarafına bakmaktadır. Hafif ahşap raflar ve dolap ünitesi, minimal iç mekanlar için depolama sağlar.

 

 

 

 

 

Akçaağaç kontrplakların büyük panelleri, duvarları ve zeminleri kaplamaktadır. Tüm inşaat sadece yerel ormanları kullanıyor ve proje Ontario Wood Design Awards 2016′da birincilik ödülüne layık görüldü.

 

 

 

 

Kaynak: Deezen

 

2 Yorum
  1. müthiş işler bunlar…

    Serap İçöz | 19 December 2018

  2. işin temizliğine, sadeliğine bakar mısınız?

    Melahat Ay | 2 January 2019


Yorum yazmak için


Denizli’nin Çal ilçesinde Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılarak eğitim öğretime başlayan ve daha sonra Halk Eğitim Merkezi binası olarak devam eden 91 yılık tarihi 2 katlı Gazi Paşa Mektebi binası alevlere teslim oldu. İtfaiye ekiplerinin 1.5 saatte kontrol altına alarak söndürdüğü yangında tarihi bina kullanılmaz hale geldi.           Yangın saat 21.30 sıralarında [...]
ARŞİV
Subscribe