Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tarihin üstünü betonla örttüler
Share 6 December 2018

Üsküdar’da asfaltın bir karış altında çıkan tarihi kalıntılar gece kapatıldı.

 

 

 

 

Üsküdar’da İSKİ’nin kazı çalışması sırasında asfaltın bir karış altından çıkan tarihi kalıntıların olduğu bölgenin üstüne önceki gece yarısı beton döküldü.

 

 

Koruma Bölge Kurulu’nun konuya ilişkin karar yazısında özetle “Proje kapsamında ilgili müze denetiminde yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve müdürlüğümüze iletilen sanat tarihi raporuna göre 19. yüzyıl sonu – 20 yüzyıl başlarına ait oldukları düşünülen, bir bütünlük arz etmediği belirtilen altyapı atık su, künk gibi kalıntılardan söz konusu proje güzergâhına rastlayan kısımlarının ilgili müze denetiminde kaldırılabileceğine, kamu yatırımlarının aksamaması ve kamu zararına sebebiyet verlimemesi için kazı çalışmaları ve her türlü çalışmanın ilgili müze denetiminde devam ettirilmesine bütün bu çalışmaların sonucundan kurulumuza bilgi verilmesine karar verildi” ifadelerine yer verildi. Kararı imzalayanlar arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Temsilcisi’nin olmaması dikkat çekti.

 

 

İBB ve Üsküdar Belediyesi’nin CHP Meclis Üyesi Nezih Küçükerden gece yarısı bölgede gördüklerini anlattı.

 

 

Küçükerden “Koruma Bölge Kurulu kararında İstanbul Arkeoloji Müzeleri temsilcisi yok. Temsilci olmadan böyle bir karar alınamaz. Ayrıca gece yarısı kepçeler girerek tarihi kalıntıları kırıp kenara attı ve borular döşendi. Üstüne de beton döküldü” dedi.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Sondern-Adler Evi serüveni, usta mimarın daha sonra boyutunun üç katından daha fazla olacak bir genişleme tasarlamadan önceki mütevazı 80 metrekarelik büyüklüğü ile başladı. Editör: Miabelle Salzano         Frank Lloyd Wright’ın eserlerinden birinde yaşamayı hiç hayal ettiniz mi? 1,65 milyon dolar için hayalleriniz şimdi gerçekleşebilir. Kansas City, Mo’daki 3600 Belleview Bulvarı’ndaki üç yatak [...]
ARŞİV
Subscribe