Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Masa
Share 6 December 2018

Tasarım: Studio Cadena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New York City merkezli Studio Cadena, Kolombiya’nın Bogota şehrinde, kuzey yerleşim bölgesinde yeni bir restoran tasarladı. Restoran, yıllar içinde çok sayıda konut ve ticari iterasyondan geçmiş olan eski bir evin bulunduğu yerleşim bölgesinde inşa edilmiştir. Bu, Studio Cadena’nın Masa için tasarladığı ikinci ve en büyük alan olan ve aynı zamanda Bogota’da da ilk olan, 2014 yılında açılan daha küçük bir kafe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

720 metrekarelik restoran, her biri belirli bir işleve sahip ayrı ama birbirine bağlı birimlerin bir gruplandırması olarak düzenlenmiştir. Bir köşede, bir yemek hacmine ve ayrı bir perakende alanına bitişik olan merkezi giriş alanına akan bir kafe ve fırın bulunmaktadır. Açık veranda alanı bahçe oturma alanı sağlar ve kamusal alanları arkadaki mutfağa bağlar. Uzun beton çubuk, silindirik ahşap kaplı servis istasyonu ve girişteki çok katmanlı bir oturma platformu gibi unsurlar mekanı modüle etmeye yarar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio Cadena’nın kurucusu Benjamin Cadena, tasarımı hakkında şunları söylüyor: “Fikir, her şeyin bağlantılı olduğu, ancak mekanların samimiyet için parçalanmış halde kaldığıdır. Restorandaki herhangi bir alanda, bitişik alanların hissini veren şeyleri duyabilir veya koklayabilirsiniz, ancak tamamen açık değildir. Tasarım, farklı mekansal hacimleri tanımlar, ancak açık bir plan özgürlüğü ile bunlara geçmenize izin verir. ”

 

 

Dışardan üçgen kesimli pencereler ve giriş, cepheyi sokağa açarak kaldırımın ömrünü karşılayacak ve restoran içindeki hayatı ortaya çıkaracak. Mutfaktan bahçeye bakan geniş bir pencere içeren geometrik pencereler, mekanın iç mekan-üstü açık dilinin eğlenceli grafik kalitesine katkıda bulunuyor. Cadena diyor ki, “Bu projenin iç mekan dış mekanı, kasıtlıdır, fakat hava koşullarının çok yıllık ilkbahar veya sonbahar olduğu ve soğuk, soğuk veya ıslak olabileceği Bogotá’da bir meydan okuma sunar. Bu durumda, burada neler yapıldığını her zaman hissedebileceğinizi ve mekanın kendisine ve sokağa açık kalacağını ve şehre davet ettiğini emin olmak istedik. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio Cadena tarafından tasarlanan yüzeylerde, demirbaşlarda ve mobilyalarda bir oyun oynamaya devam ediyor. Farklı heykel aydınlatma tasarımları farklı hacimleri ayırt etmeye hizmet eder – büyük kağıt küreleri köşe kafeyi aydınlatırken, tavandan asılı el boyaması metal örgü orta hacimde doğal ışığı yakalar. Geleneksel terrazzo içine gömülmüş büyük, el yapımı terrazzo karolardan yapılmış eşsiz bir zemin, iç kamusal alanları kaplamaktadır. Duvarlar dokulu, dökme betondan yapılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu unsurlar, Bogotá’da (terrazzo gibi) yaygın olarak kullanılan güncelleme tekniklerine ilgi duymanın yanı sıra, gevşek, çapraz referanslı bir tasarım bağlamının tüm parçasına özgü olan yeni ürünleri ve minimal markalaşma gerektiren bir restoranın ilgisini çekmektedir. . Cadena, “Tasarım açısından strateji, binanın iş yapmasıydı” diyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım Özeti

 

 

720 metrekarelik restoran, her biri belirli bir işleve sahip, ayrı ancak birbirine bağlı birimlerin bir gruplandırması olarak düzenlenmiştir

 

 

- Uzun beton çubuk, silindirik ahşap kaplı servis istasyonu ve girişteki çok katmanlı bir oturma platformu gibi alanlar, mekanı modüle etmeye hizmet eder.

 

 

-Görevinden bahçeye bakan geniş bir pencere ve pencerenin üzerinde üçgen bir kesme penceresi bulunan geo-camlı pencereler, mekanın iç / dış mekan dilinin eğlenceli grafik kalitesini arttırıyor.

 

 

-Tüm yüzeyler, fikstürler ve mobilyalar, geleneksel Terrazzo’nun içine gömülmüş büyük, el yapımı terrazzo karolardan yapılmış, hepsi tek tek, dokulu dökme betondan yapılmış, aynı zamanda Studio Cadena tarafından tasarlanan ayrı heykel tasarımlarıdır.

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

 


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe