Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
79 ve Park
Share 28 November 2018

Tasarım: Bjarke Ingels Grubu (BIG)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli bir milli park olan Gärdet’in kenarında yer alan Kullen, aynı seçimlerin aynı anda muhteşem manzaralar ile olağanüstü konutlar olarak tezahür etmesine izin verirken, duyarlı ve saygılı bir form sağlamak için bilinçli kararlar verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bağlamın doğrudan cevabında, kuzeybatı ve güneydoğu köşeleri, yakın komşularının yüksekliklerini alır; Parkın en uzak köşesi ve en kötü manzaraya sahip kuzeydoğu köşesi, park ve limanın en görkemli manzarasına sahip olmak için yukarı doğru çekilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Binanın güneybatı noktası Gärdet’e en uzundur; ve bina ile doğa arasında insancıl bir sınır oluşturmak için, en düşük profile doğru itilir, 270 derecelik bir park alanı manzaralı bir kamu platformuna dönüştürülür ve aynı zamanda da konut birimlerinin çoğunluğunu park manzaralarına serbest bırakır. Aynı hareket aynı zamanda merkezi avlunun bol miktarda güneş ışığı almasını da sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Gärdet’e daha fazla atıfta bulunarak, kitle, insan formuna ölçeklendirilmiş bir piksel dili aracılığıyla görsel olarak azaltılır. Bu manipülasyon, sadece çevre manzarasını mükemmel bir şekilde yansıtan daha organik bir ifadeye izin vermekle kalmaz, aynı zamanda standart hale getirilmiş boyutlarda prefabrik üniteler kullanılarak, bina topografyasının kontrollü ve pahalı olmayan bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

 

 

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente                     OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.     [...]
ARŞİV
Subscribe