Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
79 ve Park
Share 28 November 2018

Tasarım: Bjarke Ingels Grubu (BIG)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli bir milli park olan Gärdet’in kenarında yer alan Kullen, aynı seçimlerin aynı anda muhteşem manzaralar ile olağanüstü konutlar olarak tezahür etmesine izin verirken, duyarlı ve saygılı bir form sağlamak için bilinçli kararlar verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bağlamın doğrudan cevabında, kuzeybatı ve güneydoğu köşeleri, yakın komşularının yüksekliklerini alır; Parkın en uzak köşesi ve en kötü manzaraya sahip kuzeydoğu köşesi, park ve limanın en görkemli manzarasına sahip olmak için yukarı doğru çekilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Binanın güneybatı noktası Gärdet’e en uzundur; ve bina ile doğa arasında insancıl bir sınır oluşturmak için, en düşük profile doğru itilir, 270 derecelik bir park alanı manzaralı bir kamu platformuna dönüştürülür ve aynı zamanda da konut birimlerinin çoğunluğunu park manzaralarına serbest bırakır. Aynı hareket aynı zamanda merkezi avlunun bol miktarda güneş ışığı almasını da sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Gärdet’e daha fazla atıfta bulunarak, kitle, insan formuna ölçeklendirilmiş bir piksel dili aracılığıyla görsel olarak azaltılır. Bu manipülasyon, sadece çevre manzarasını mükemmel bir şekilde yansıtan daha organik bir ifadeye izin vermekle kalmaz, aynı zamanda standart hale getirilmiş boyutlarda prefabrik üniteler kullanılarak, bina topografyasının kontrollü ve pahalı olmayan bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

 

 

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe