Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Horwitz-Wasserman Soykırım Anısı Meydanı
Share 19 November 2018

Tasarım: WRT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WRT, şu anda Horwitz-Wasserman Holocaust Memorial Plaza olarak bilinen bir alan olan Nathan Rapoport’un “Altı Milyon Yahudi Şehitleri Anıtı” çevresindeki plaza deneyimini geliştirmek için Philadelphia Holokost Anma Vakfı ile çalıştı. Yeniden tasarlanan plaza, çevreleyen kentsel kumaşta düşündürücü bir alan sağlar ve ikonik Benjamin Franklin Parkway’de entegre, davetkar ve çekici bir varış noktası sunar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarım, sembolik temaları daha da güçlendirmek için altı ana tasarım özelliği oluşturmaktadır. “Altı Milyon Yahudi Şehitleri Anıtı”, plaza tasarımı ve çevreleyen cadde manzarası ile birleşerek hem geçmişi hem de ziyaretçileri topluma ve ziyaretçilere hatırlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir ağaç korusu, Nazi rejiminin hayatta kalmak için savaşanları koruyan ormanlık ormanı temsil eder. Sonsuz alev, asla unutmamamız gereken bir başka hatırlatma olarak Anma Duvarı’nda gömülüdür. Treblinka’nın ölüm kampına bitişik demir yolundan geçen orijinal tren yolları, plazada parke desen tasarımının bir parçası olarak gömülmekte ve böylesi muazzam bir zulmün en az ama güçlü bir mesajını getirmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlayıcı içerikli altı panel önemli olayları tanımlamakta ve Holokost’un tarihinin Philadelphia’nın tarihine bireysel özgürlükler aracılığıyla bağlanmasını sağlamlaştırmaktadır. Plazanın merkezinde yer alan Theresienstadt Ağacı, yaşamın öyküsünü ve gelecek nesillere umut vaat ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plaza tasarımı, hem açıklık hem de muhafaza alanı sağlayan sakinleri ve taşıtları ağırlıyor. Şehrin kumaşına yerleştirilmiş olan plaza, gece ve gündüz insanların içinden ve içinden geçerek harekete geçiyor.
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap 

1 Yorum
  1. Anıya sahiden sahip çıkmak ve fikri takip etmek, onda ısrarlı olmak diye buna denir.

    Gönül Tezcan | 20 November 2018


Yorum yazmak için


Sondern-Adler Evi serüveni, usta mimarın daha sonra boyutunun üç katından daha fazla olacak bir genişleme tasarlamadan önceki mütevazı 80 metrekarelik büyüklüğü ile başladı. Editör: Miabelle Salzano         Frank Lloyd Wright’ın eserlerinden birinde yaşamayı hiç hayal ettiniz mi? 1,65 milyon dolar için hayalleriniz şimdi gerçekleşebilir. Kansas City, Mo’daki 3600 Belleview Bulvarı’ndaki üç yatak [...]
ARŞİV
Subscribe