Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Chico Eyalet Sanat ve Beşeri Bilimler Binası
Share 8 November 2018

Tasarım: WRNS Stüdyo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CSU, Chico’nun misyonu, öğrencileri demokratik bir toplumda sorumluluk üstlenmeye ve küresel toplumun faydalı üyeleri olmaya hazırlayacak. Yeni Sanat ve Beşeri Bilimler binası, özgür ve demokratik bir toplumu sağlamak için gerekli olan bağımsız, eleştirel düşünürlerin, kampüs hayatının merkezine ve Chico Şehri’ne kadar uzanan liberal sanatları yaparak bu görevi desteklemektedir.

 

 

 

 

 

 

 
Bu proje, tarihi bir dördünü tamamlarken kampüs ve Chico şehir merkezi arasında önemli bir yeni geçit olarak hizmet vermenin ikili görevini üstleniyor. Sanat galerileri, stüdyoları, seramikleri, sahne sanatları, dijital sanatlar, öğrenme laboratuvarları ve ofisleri gibi çeşitli programları, zamanın büyük zorluklarına ve fırsatlarına hitap etmek için entelektüel ve sosyal olarak örtüşen farklı ilgi alanlarına sahip öğrencilerin disiplinler arası vaadini yansıtmaktadır. Liberal sanatlar binası, üniversitenin tarihi dörtlü Kendall Lawn’u, şehrin genel meşrubatına sahip meşgul Sokak Promenade’sine ve öğrencileri birbirine ve daha geniş bir topluluğa bağlayan ortak bir programa bağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Breezeway, çeşitli programın düzenlendiği bir avlu veya “mikser” ile kesişir. Avluya bakan geniş pencerelerden görülebilen sınıflar ve stüdyo alanları, öğrenmeyi ekrana koyup farklı programları birbirine bağlar. Bir “mikser” olarak tasarlanan avlu, insanların toplanacağı, binaya ve kampüse kendi vibe vereceği ve öğrencilere sahiplik ve gurur duyduğu bir ortam sunuyor. Yeni bina, tarihsel, mevcut kampüs bağlamından ve kimliğinden ipuçlarını alırken, 21. yüzyıl öğrencilerinin beklentileriyle orantılı bir modem duyarlılık kazandırır.

 

 

 

 

 
Camsı bir kuzey kanadı altında akan, breezeway bir tuğla ve alçı kulesi ve Kendall Lawn’ı kaplayan tarihi Romanesk yapıları tamamlayan sağlam bir taban ile çevrelenmiştir. Dörtlü cam duvarlardan görülebilen ikinci ve üçüncü kat öğrenme ortamları ile yeni liberal sanat binası, öğretim ve sanatı kampüs hayatıyla bütünleştirir. Chico şehir merkezine bakan taraftaki bina, birinci basamak tuğla tabanının üzerindeki caddeden geri adım atmak ve gökyüzünü binanın ve Üniversiteyi ilan eden sağlam bir kornişle karşılamak üzere toplanıyor.

 

 

 

 

 
Tabandaki bir iç panel, yaya deneyimini geliştirmek için görevlendirilmiş bir sanat eseri taşır. Birincil materyallerden biri “Chico karışımı” veya dörtlü Romanesk yapılarında kullanılan tuğladır. Tasarım ekibi, kampüs liderliğinin tuğla kullanma isteğine yanıt olarak, abanozun karışım içinde çekilmesini ve sadece binadaki rengi kullanmasını önerdi. Abanoz, bir modem bükülme ile mirasa saygı göstermek için daha açık sıva ve giydirme duvar ile güzel bir tezat oluşturuyor.

 

 

 

 

 
Rahat, sağlıklı ve verimli değilse mükemmel bir öğrenme ortamı ve CSU, Chico’da LEED Gold’u hedef alan yeni liberal sanat binası, çevre yönetimi, sağlık ve kaynak koruma için yeni bir kampüs modelidir. Enerji verimliliği stratejileri arasında yüksek performanslı camlar, yüksek albedo çatı, talep bazlı kontrol havalandırması ve çift kanallı, çift fanlı HVAC sistemi bulunmaktadır.

 

 

 

 

 
Proje, sahadan salıverilmeden önce yağmur suyunu arıtmak ve yakalamak için yer altı tutma alanlarını kullanmaktadır, bu da sahadan sonraki gelişim akış miktarını azaltmakta ve sahadan ayrılmadan önce yağmur suyunu işlemektedir. Bu tutma elemanları sızıntıya izin verir, saha dışı akışı azaltır ve akiferi yeniden doldurur. Bina% 10 geri dönüştürülmüş içerik malzemeleri ve% 10 özlü bölgesel malzemelerle inşa edilmiştir.

 

 

Bina için kullanılan tüm ahşaplar FSC sertifikalıdır. Sanat ve Beşeri Bilimler binası, kamu finansmanıyla finanse edilen projelerin sıkışık program ve mali kısıtlamaları içinde elde edilen tasarım mükemmelliği için bir modeldir. Tasarım mükemmelliği, tüm ekibin – CSU, Chico liderliği, mimar, mühendisler ve inşaatçılar ile tam entegre bir süreçle mümkün hale getirildi; tasarımın yararına maliyet tasarrufu ve verimliliklerini artırmak için el ele vererek ve Bu binayı her gün kullanacak olan öğrenciler, öğretim üyeleri ve personel.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap

 

1 Yorum
  1. Bir üniversite bileşeni ama aslında kamusal bir bina. Kamusal işlevler için çok zarif çözümler üretilmiş.

    vedat yener | 17 November 2018


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe