Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Rantı durduran yargı kararı yok sayıldı: Ticareti siluete tercih ettiler
Share 7 November 2018

İdare Mahkemesi’nin, ‘kentsel silueti etkileyeceği’ için iptal ettiği Beyoğlu’ndaki Sütlüce ve Örnektepe’ye ilişkin imar planı, yeniden hazırlandı. Mahkeme kararı, rant için bir kez daha dinlenmedi. Alanın 16 bin metrekaresi ticaret alanı olarak belirlendi.

 

 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Haliç bölgesini olumsuz etkileyeceği için İdare Mahkemesi’nce iptal edilen Beyoğlu’ndaki Sütlüce ve Örnektepe mahallesini kapsayan 28 dönüm alana ilişkin yeniden hazırlanan imar planını askıya çıkardı. Örnektepe ile Sütlüce Mahallesi’ne ilişkin rant planının dayanağı, ilk olarak Bakanlar Kurulu’nun 24 Eylül 2012’de aldığı ‘riskli alan’ ilanıyla atıldı.

Bu karara gerekçe olarak, güvensiz yapı stoku, yoğun yapılaşma ve kentsel standartların yetersizliği gösterildi. Devamında da deprem riskine karşı, alanın hazırlıklı hale getirilmesi öngörüldü. Sonrasında alana ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı hazırlandı. Ancak İstanbul 5. İdare Mahkemesi, 27 Ekim 2017’de rant planını iptal etti. Mahkeme; söz konusu planların ‘kentsel siluette oldukça farklılaşan bir yapı önerdiği’, ‘yeşil alanların yetersiz olduğu’, nüfus yoğunluğu ve yapılaşma artışı getirmesi nedeniyle rantı durdurdu.

 

TİCARET ALANI OLDU
Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkeme kararını hiçe sayarak yeniden hazırlanan planı askıya çıkardı. Yeni planla alanın yaklaşık 16 bin metrekarelik kısmı, ‘ticaret ve konut’, diğer kısımları da ‘ibadet’ alanı olarak belirlendi. Bölgenin tarihi çehresini olumsuz etkileyecek plan, 28 dönüm alanı kapsıyor. Çoğu boş olan arazinin büyük kısmı, kamu mülkiyetinde bulunuyor. Yapılan plan ile aş evi, Kuran kursu, imam evi, ve diğer mekânları olan Külliye inşaatı yapılmasına izin verildi.

 

‘MİRASA İHANET’
BirGün’e konuya ilişkin konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi İbrahim Doğan, siluetin çıkar ve rant uğruna bozulacağına dikkat çekti. Doğan, şunları söyledi: “Gözünü çıkar uğruna karartmış iktidarın temsilcileri, İstanbul’a ihanetin yanı sıra dünyanın tarihi mirasına da ihanet ediyorlar. Açıkça söylemek gerekir ki yapılan bu plan tadilatları esasen yok hükmündedir. Asla uygulanmasına izin verilmemeli. Olası Marmara depreminde bu alanın büyük bir kısmı boş ve uygun olması nedeniyle toplanma alanı ve acil müdahale alanı olarak kullanılmalı. Kamu yararı taşımayan bu planlar, İmar Kanunu’na, plan ilkelerine ve plan bütünlüğüne aykırıdır.”

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente                     OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.     [...]
ARŞİV
Subscribe