Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Menil Çizim Enstitüsü
Share 5 November 2018

Tasarım: Johnston Marklee

 

 

 

 

 

 

 

 

2017 P / A Ödülleri’nde bu proje ödül sahibi oldu

 

 

“Yerel dili çoğaltmak için iyi bir iş çıkardılar, ancak inşaatın inceliği ile ilgili heyecan verici şeyler yapmak için sıradan üçgen çatılarla çalıştılar.”
- jüri üyesi Jennifer Bonner

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde modern çizime adanan ilk bağımsız müze olan Menil Drawing Institute, Houston şehir merkezinin hemen batısında, Montrose semtinde, Menil Koleksiyonu’nun ağaç gölgeli kampüsünde yer almaktadır.

 
Enstitü 2008 yılında kuruldu, ancak 2012 yılına kadar Los Angeles merkezli firma olan Johnston Marklee, 30 dönümlük bir kampüs için David Chipperfield Architects’in ana planının bir parçası olarak 40 milyon dolarlık bir ev tasarlamayı seçti.

 

 

 

 

 

 

 

 
Johnston Marklee, belki de özel evleri tasarlarken en çok tanınan firma, 30 bin metrekarelik enstitüye bir yurttaşlık duygusu getiriyor. Menil’deki “mahalle” deki diğer binalar gibi, Renzo Piano, Hon tarafından hemen kuzeybatıda orijinal Menil Koleksiyonuna dahil oluyor.

 
Enstitünün altında durduğu sert Texas güneşiyle ikili bir ilişkisi kurulmuştur: Çatının geniş çıkıntıları ve ağaçların yapraklı kanopileri yüzde 90′lık doğal ışığın, bazı alanların gün ışığını birincil aydınlatma kaynağı olarak kullanmasına izin verirken bir bölümünde de güneş denetimi sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bina, gri sedir kaplamalı üç kapalı hacimden oluşuyor – her biri çalışma için (“bilim insanları” olarak adlandırılıyor), sergiler ve yönetim – ortak, beyaz çelik levha çatısı altında düzenleniyor. Çatı ayrıca, üç kapalı bölümü birbirine bağlayan ve dersler, çalışma ve sosyal işlevler için bir mekan sağlayan “oturma odası” olarak adlandırılan çok işlevli, açık hava alanını da kapsamaktadır. Ağaç dolgulu avlular planı ikiye katlıyor – ikisi de bina için giriş noktaları olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri

 
Proje: Menil Çizim Enstitüsü, Houston
Müşteri: Menil Vakfı
Mimar: Johnston Marklee, Los Angeles. Sharon Johnston, FAIA, Mark Lee (prensipler); Nicholas Hofstede (proje yöneticisi); Andri Luescher, Anton Schneider (proje mimarları); Rodolfo Reis Dias, Douglas Harsevoort, David Gray, Letitia Garzoli, Maximilian Kocademirci, Mehr Khanpour (takım)
Yapısal Mühendis: Guy Nordenson and Associates; Cardno Haynes Whaley
Peyzaj Mimarı: Michael Van Valkenburgh Associates
Aydınlatma Tasarımı: George Sexton Associates
M / E / P Mühendisi: Stantec
Bina Cephe Mühendisi: Simpson Gumpertz & Heger
İnşaat Mühendisi: Lockwood, Andrews & Newnam
Peyzaj aydınlatması: Tillett Lighting Design Associates
Maliyet Danışmanlığı: AECOM
Akustik / Görsel-İşitsel / IT: Arup
Güvenlik: Mimar’ın Güvenlik Grubu
Maliyet: 26 milyon dolar

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe