Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bakan Kurum: Kapadokya’daki kaçak yapılar yıkılacak
Share 5 November 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kapadokya’da tespit edilen 100′ün üzerinde kaçak yapı olduğunu ifade ederek, “Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sona yapılmış yapılar. Bu yapılar İmar Barışı’na dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığa suç duyurusunda bulunduk hem de Valiliğimiz bu sürecin götürülmesini anbean takip ediyor. Bu yapılar İmar Barışı’na girmeyecek” dedi. Bakan Kurum ayrıca Türkiye’de yaklaşık 8,5 milyon kişinin ‘İmar Barışı’ndan yararlandığını açıkladı.

 

 

 

 

‘İmar Barış’ı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kurum, 31 Aralık 2017′den sonra yapılan kaçak yapıların yıkılacağını kaydederek şunları söyledi:

 

 

“Nevşehir Kapadokya’da tespit ettiğimiz 100′ün üzerinde kaçak yapı var. Bunlar 31 Aralık 2017 tarihinden sona yapılmış yapılar. Bu yapılar İmar Barışı’na dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığa suç duyurusunda bulunduk hem de Valiliğimiz bu sürecin götürülmesini anbean takip ediyor. Bu yapılar İmar Barışı’na girmeyecek. Bunların hepsi de yıkılacak. İmar Barışı’nı iyi anlamak lazım. İmar Barışı 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış kaçak yapıların devletimizle olan barışı, vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi adına yapılmış bir kanun düzenlemesidir. Bu kanun düzenlemesiyle birlikte elektriğini, suyunu, doğal gazını alamayan vatandaşımızın önünü açmak için yapılmış bir düzenleme. O yüzden bunu iyi anlamak lazım. 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış hiçbir yapıyı ilgilendirmiyor ve bunların hepsinin tespitini yapıp yıkımlarını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

 

’8,5 MİLYON VATANDAŞ FAYDALANDI’

 

 

Kurum, ‘İmar Barışı’ndan 8,5 milyon kişinin yaralandığını açıklayarak, “Biz İmar Barışı’na gelir olarak bakmıyoruz. Yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımız yararlandı. İnşallah bu 14-15 milyonlara ulaşacak. Çok ciddi talep var. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruları uzattık” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Norman Foster, Paris’in Notre Dame Katedrali’ne yedek bir kulenin tasarımı için uluslararası rekabete girerek, katedralin yıkık çatısının yerine bir cam ve çelik hazne önerdi.           İngilizce yayın The Times’ın röportajına göre Foster, ateşe dayanıklı katedral için yeni bir “hafif ve havadar” çatı vizyonunu oluşturdu. Önceki çatı katı alanı 12. yüzyıla kadar [...]
ARŞİV
Subscribe