Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
SU FİLTRELEME PEYZAJI…
Share 31 October 2018

Peyzaj Üstü Kroton Su Filtrasyon Tesisi
Tasarım: Grimshaw

 

 

 

 

 

 
New York Şehri Çevre Koruma ve Parklar ve Rekreasyon Departmanları tarafından görevlendirilen Croton, kentin ilk su filtreleme tesisini oluşturdu. Proje sürdürülebilir su stratejilerine olan artan ihtiyacı ele almaktadır.

 

 

Su yönetimi için önde gelen yeşil uygulamaları, ayrıntılı teknik taktikler tarafından desteklenen yardımsever bir sivil proje oluşturuyor. 14 hektarlık alan, şehrin su kaynağının yüzde 30′unu iyileştirmek ve sunmak için tasarlanmış yağmur suyu sistemleriyle birlikte peyzaj ve bina tasarım stratejilerini bir araya getiriyor.

 

 

 

 

 

 

Yağmur suyunu yakalayan nilüferin şekli ve doğal filtrasyon işleminden yararlanarak, onu kendi kullanımı için filtreleyen ve fazlalığı aşağıdaki havuza geri gönderen sistem, bitkilerin dairesel ayak izi, ağırlıklı olarak yer çekimi olan bir süreçten yeraltı suyunu toplar ve yeniden dağıtır.

 

 

Yeryüzünde, biyo-swales ve moatlar, su toplama ve filtreleme için göze çarpmayan havzalar ve ayrıca yakınlardaki doğal yaşam alanlarını iyileştirmek için dikimler içeren sulak alanlar sistemleri oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje, 1 trilyon litrelik temiz su vermenin yanı sıra, dokuz delikli bir golf sahası, sürüş alanı tişörtleri ve topluluk kullanımı için bir kulüp evi de içeriyor.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente                     OMA’nın Ippolito Pestellini Laparelli ve Laboratorio Permanente ile birlikte tasarlanan Reinier de Graaf’ın masterplanı olan Agenti Climatici (Climatic Agents), Scalo Farini ve San Cristoforo bölgelerinin yeniden kullanımı için Concorso Farini yarışmasını kazandı. Milan çevresinin güneyinde.     [...]
ARŞİV
Subscribe