Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bishop Edward King Şapeli: Bir şaheser…
Share 22 October 2018

Niall McLaughlin Architects tarafından yapılan Bishop Edward King Şapeli

Tasarım: Niall McLaughlin Architects
Editör: Luke Moloney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İyi bir şapel severim.

 

 

Birincisi yüzyıllardır süren dinsel düşünceyi, pratiği, mekânı ve müziği hayal edebileceğimiz kompakt bir alan. Barış, sessiz ve yansıma yerleri. Succor’un yerleri ve ruh için destek sayılabilir. Ve mimarın elinde, güzel mimari için patlama fırsatları sunmaktadır.

 

 

Ve İngiltere’ye, Niall McLaughlin Architects, Bishop Edward King Chapel’i, Oxford’un kuzeyindeki kırsal kesimde yer alan Ripon Theological College’daki bina kümesine eklenmiştir.

 

 

 

 

 

Planda, bu şapel mükemmel bir oval davul olan Bernini’nin Sant’Andrea al Quirinale gibi harika Roma barok kiliselerine yakındır. Ancak kereste kirişlerinin çapraz-çapraz kesimi, binanın iç ifadesini gotik olana yaklaştırır.

 

 

Şapel, mekanda uzam sağlar – sütunlar içe ve cam üst yapısında, mevcut bir orman gladeine referans vererek, içe doğru bükülür. Gözlerimdeki mimari, aynı zamanda, bu modern temiz odayı çok daha eski ve gizemli bir mimari yapısıyla birleştiren, gotik tonozun çizilen oyma ve kaburgalarına da gönderme yapıyor. Hazineler, azınlıkların içinde yer alan ve özel yapılmış nişlerin içinde yer aldığı için yapıdaki bu küçük yapıda yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Işık, cepheli tuğla cepheye düşüyor ve şapeli canlandırıyor. Günışığı, iç sığınağı parlak çizgilerle nüfuz eder, süzülür ve iç ahşap kafeslemeyle daha karmaşık hale getirilir.

 

 

İngiliz kışının uzun karanlıklarında parıldayan bu bina görülecek bir yerdir

 

 

 
Kaynak: www.yellowtrace.com

 

3 Yorum
  1. Gerçek anlamda bir şahaser, bu denli küçük bir konuya bu denli değerli bir dokunuş, ustalıklı bir mimarın; mimarlığının gücünü gösteriyor.

    Hasan Kıvırcık | 24 October 2018

  2. Ne denebilir ki, bu kadar olur diyorum. İşte mimarlık.

    yalçın gürsev | 2 November 2018

  3. işte gerçek mimarlık bu kadar kudretli bence

    Serap İçöz | 7 November 2018


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe