Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Unisphere
Share 22 October 2018

Tasarım: EwingCole

 

 

 

20.000 metrekarelik, eliptik şekilli “Unisphere”, ABD’deki en büyük sürdürülebilirlik açısından site gücü net sıfır ticari binadır. Pulmoner hastalık, kalp yetmezliği ve organ nakli için klinik operasyonlara ve silico moleküler biyolojisine – sanal bir ilaca geliştirme laboratuvarı olarak ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

Bu akıllı bina, çoklu sürdürülebilirlik stratejilerinden yararlanır. Operasyonel karbon ayak izi yoktur çünkü kullandığı elektrik ve termal enerji yenilenebilir bir şekilde üretilir. Gerçekten bir mühendislik harikasıdır.

 

 

 

 

 

Net Zero durumuna ulaşmak için kullanılan stratejiler şunları içerir:

 

 

Her yıl, yılda 100 eve güç sağlamak için 1.175 MWH enerji üreten binadaki 3,000 güneş veya fotovoltaik panel bulunmaktadır.

 

 

-Dünya Labirenti, Unisphere’in altından on iki metre uzaklıkta bulunan çeyrek mil uzunluğunda bir beton labirenttir. Bu doğal havalandırma sistemi, hava ve toprak arasındaki işbirliği, dış iklime kıyasla atriyum içindeki sıcaklıkları değiştirir.

 

 

- Unisphere’un altında, 52 adet kapalı döngü, çift devreli geo-exchange kuyusu, enerji depolama sağlamak için yere 50 metre kazıldı.

 

 

- Atrium havuzu, genel sistemi dengelemek ve havuz suyunun pasif ısıtılmasını sağlamak için bir soğutucu olarak kullanılır.

 

 

 

 

-Günlük verim, uygun güneş ışığı mevcut olduğunda yapay aydınlatma sisteminin karartılmasını sağlamaktadır.

 

 

- Ofis alanı pencereleri mevsime, güneşin konumuna ve bulut kapsamına göre renk tonu seviyesini değiştiren elektrokromik cam teknolojisini kullanır.

 

 

-Açılabilir pencereler ve paneller, binanın belirli sıcaklıklarda tamamen pasif bir havalandırma modu sağlayarak doğal olarak havalandırılmasını sağlar.

 

 

En yüksek güç, en yüksek üretim süreleri boyunca şebeke şebekesine geri gönderilir ve şebeke şebekesi bu gücü gece ve yoğun olmayan zamanlarda sağlar.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: HKS Architects       NH Foods Ltd, Hokkaido Nippon-Ham Fighters Beyzbol Kulübü Co, Ltd ve Hokkaido Ballpark Corporation, önerilen inşaat alanı 26 Mart 2018′de kararlaştırıldığından beri, yeni bir basketbol sahası inşa etmek için çeşitli bakış açılarından gerekli çalışmaları sürdürmeye devam etmektedir.         Her şeyden önce, NH Foods, Fighters ve Hokkaido [...]
ARŞİV
Subscribe