Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Sverdlovsk Filarmoni Konser Salonu
Share 18 October 2018

Tasarım: Zaha Hadid Architects

 

 

 

 

 

 

Zaha Hadid Mimarlık, uluslararası tasarım yarışmasının jürisi tarafından, Rusya’da Yekaterinburg’daki yeni Sverdlovsk Filarmoni Konser Salonu’nu tasarlamak üzere seçildi.

 

 

Uralların başkenti sayılan Yekaterinburg şehri, Rusya’nın üçüncü büyük ekonomisidir. Nüfusu geçtiğimiz on yılda yaklaşık% 10′luk bir artışla 1,5 milyona yükseldi ve doğu ve batı, Avrupa ve Asya’yı birleştiren birincil merkez ve buluşma noktası olarak Avrasya’nın çeşitli kültürlerini, yeteneklerini ve endüstrilerini çekerek büyümeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

Yekaterinburg şimdiye kadar zengin bir müzik geleneği inşa etti ve bir kültür ve sanat merkezi olarak ününü oluşturdu. Şehrin beğenilen Ural Filarmoni Orkestrası, 20′den fazla ülkede sahne aldı ve dünya çapında tanınmış sanatçılarla işbirliği yaptı. Orkestra, hevesli genç yetenekleri yetiştiriyor ve kuruluşunun, Yekaterinburg ve dünyanın her yerinde, tutkulu ve büyüyen bir müzikseverler topluluğuna sahip olması ile ünlü.

 

 

Orkestranın yeni evi 1936′dan günümüze dek mevcut Sverdlovsk Filarmoni binasında tüm yıl boyunca sahne alacak, orkestranın konser programlarının artan popülaritesini karşılamak için ilham verici bir mekan sunacak ve aynı zamanda halk için yeni bir kamusal alan yaratacaktır.

 

 

 

 

 

Ses dalgalarının fiziki yönlerini anlatan yeni Filarmoni Konser Salonu’nun tasarımı, sürekli pürüzsüz bir yüzeyde dalga titreşimleri yaratan müziksel ses rezonansının özelliklerine dayanmaktadır. Tasarım, bu fiziksel akustik özellikleri, kanopi içinde süslenmiş olan ve hem Filarmoni Konser Salonu’nun hem de kapalı bir kentsel meydanın lobisi olan yeni sivil plaza üzerinde süzülmek üzere gölgelik içinde asılı olan mekânları tanımlamak için yeniden yorumlamaktadır.

 

 

1.600 koltuklu Konser Salonu ve beraberinde çok yüksek akustik standartlara sahip 400 kişilik bir Oda Müzik Salonu sunan bu yeni konser salonu tasarımı, asma kanopinin yüzey deformasyonları içine yerleştirilmiştir. Yerel halk için canlı bir yeni buluşma yeri olarak bu alan ayrıca engelsiz bir karşılaşma mekanı olarak çok iyidir.

 

 

Bu yeni 21. yüzyıl ilavesi, mevcut binalar ve Weiner Bahçeleri arasındaki boşlukta yaşayacaktır. Bu miras binalarıyla rekabet etmemekle birlikte, mevcut konser salonunun korunmasını ve yenilenmesini, kentin kültürel yaşamının odak noktalarından biri olacak yeni dünya standartlarındaki tesisinin ayrılmaz bir parçası olarak içerecek olan topluluğu tamamlayıcı niteliktedir.

 

 

 

 

 

 

 

Benzer şekilde, yeni bina, bitişik Weiner Bahçeleri’ne dayanmamakta, ancak doğal manzara ile sorunsuz bir şekilde birleşmektedir; yaz boyunca açık hava performansları için bir amfi tiyatro içeren yenilenmiş bahçelerin manzarasını sunmak için şeffaf cam cephesini açılmaktadır.

 

 

Lobi sadece senfoni müziği dünyasına giriş olarak değil, aynı zamanda yerel toplumun tüm üyeleri için bir karşılama kamusal alanı olarak hizmet vermektedir. Varolan Sverdlovsk Filarmoni Salonu, tüm vatandaşların toplanacağı bir kulüp olarak inşa edilmiş olan şehrin eski Sivil Meclis Binasında yer almaktadır. Yeni tasarım bu takdire yurttaşlık mirasına duyulan değeri canlandırıyor ve geliştiriyor. Yekaterinburg’un sivil, sosyal ve kültürel yaşamının merkezi olarak işlev görecek şekilde tasarlandı.

 

 

 

 

Kentin çevredeki kentsel dokusuyla bağlantılarını güçlendiren geniş camlı cepheler, iç ve dış arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor; Ziyaretçileri, halka açık toplanma, yurttaşlık forumu ve yaratıcı çabaları kutlamak için davet etmek. Filarmoni Konser Salonu’ndaki birbirine bağlı kamusal alanların girişimi, binadan kentin All Saints Kilisesi’ne bakan çatı terasına kadar devam etmektedir.

 

 

Zaha Hadid Architects Proje Direktörü Christos Passas, “Rusya, Zaha Hadid Architects’in yaratıcı çalışması üzerinde biçimlendirici bir etkiye sahipti. Kariyerinin çok erken dönemlerinden itibaren, Zaha, sivil mekanları mekânda yaratıcılığı ve toplumu zenginleştirmek için kamusal alan faaliyetlerini katalize eden anlayışımızın ve refahımızı arttırmak için mekanı serbest bırakan kentsel kondenserler olarak düşünen Rus avangardına çekildi. Bu ilkeler yeni Sverdlovsk Filarmoni Konser Salonu’nun tasarımına dahil edilmiştir. ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Sverdlovsk Bölgesi’nin Vali Yardımcısı Pavel Krekov, yeni Filarmoni Konser Salonu Proje Ofisi Başkanı ve yarışma jürisi başkanı, “Bu proje şehri zenginleştirecek ve en yüksek uluslararası akustik ve teknik standartları sağlayacak” dedi.

 

 

Ural Filarmoni Orkestrası’nın Sanat Yönetmeni ve direktörü Dmitry Liss ve tasarım yarışması jürisinin üyesi: “Müzisyenler için bu yeni salon çok önemli. Sesi hayata geçiren bir müzik enstrümanı olacak.” dedi.

 

 

47 uluslararası ekip Ural Filarmoni Orkestrası’nın desteğiyle hayırsever yardımın yardımıyla Sverdlovsk Bölgesi İnşaat ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı tarafından düzenlenen tasarım yarışmasına teklifler sundu.

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri : Mimdap 


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe