Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bağcılar’da çökme riski olan binalar boşaltıldı
Share 10 October 2018

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yan tarafında inşaat temel kazısı yapılırken iki binada çökme riski oluştu. İki binanın yakınındaki 6 bina boşaltıldı. Bölgede inceleme yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Kum zemin olduğu için su patlak vermesiyle yeraltı suyu binanın yan yatmasına sebep oldu. Binadaki komşularımız tahliye edildi, kendilerine konaklama sağlandı. Herhangi bir mağduriyet söz konusu değil” dedi.

 

 

 

 

Saat 15.45 sıralarında, Kirazlı 1176 Sokak üzerinde bulunan bir inşaatta yapılan kazı çalışmaları sırasında bitişikteki iki binada çökme riski oluştu.

 

 

Çatlaklar oluşan bina yan yatarken bir binanın da altı boşaldı. Durumun fark edilmesi üzerine yakındaki 6 bina boşaltıldı.

 

 

Olay yerine belediye ekipleri sevk edildi. Ekiplerin incelemesi sürüyor.

 

 

Belediye başkanı açıklama yaptı

 

 

Bölgeye gelen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, açıklamalarda bulundu.

 

 

Başkan Çağırıcı, “Kum zemin olduğu için su patlak vermesiyle yeraltı suyu binanın yan yatmasına sebep oldu. Binadaki komşularımız tahliye edildi, kendilerine konaklama sağlandı. Herhangi bir mağduriyet söz konusu değil, devamı için müteahhit arkadaşlarla ve bizlerle yapılanlarla vatandaşlar mağdur edilmeyecek” dedi.

 

 

“İş makinelerini çağırdık tedbirli olarak yıkacağız”

 

 

Binanın tedbirli bir şekilde yıkılacağını söyleyen Başkan Çağırıcı, “Tabi her kazı yapıldığında hafriyat yapıldığında deprem bölgesi olması nedeniyle zaman zaman olumsuzluk yaşamaması nedeniyle vatandaşlarda bir takım söylemler oluşuyor. Biz aldığımız ihbarla hareketlilik başladı, onun öncesinde herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Bina şu anda askıda, tahliyeye müsait değil. İş makinelerini çağırdık tedbirli olarak biz yıkacağız” diye konuştu.

 

 

Bina sakinlerini misafir ettiklerini söyleyen Başkan Çağırıcı, “Biz kendilerini otelde ağırlıyoruz. Şu anda bir mağduriyet söz konusu değil. Bundan sonraki süreçte kiralama ve eşya konusunda yardımcı olacağız. Şu anda görünür itibariyle bir bina dışında hasar söz konusu değil. Tedbir amaçlı bina ile alakalı bir çalışma yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte kayma olan binada ve yanındaki bina ile birlikte ilave bir dönüşümü düşünüyoruz. Şu ana kadar 6 bina tahliye ettik. Tedbir amaçlı zeminde bir sıkıntı olduğu için 10 bina geçici olarak tahliye edildi. Bir binada hasar var, diğerlerinde hasar söz konusu değil” dedi.

 

 

Yıkım çalışması başladı

 

 

 

 

Çökme riski olan binalarda yıkım çalışması başladı.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe