Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kapodokya’daki kayalara beton döktüler
Share 8 October 2018

Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün izni ile Milli Parklar Nevşehir Şube Müdürlüğü, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’da, kayaların üzerine beton dökerek merdivenler yaptı.

Koruma Müdürlüğü onaylı

 

 
Bir doğa harikası olan Göreme Milli Parkı içinde yer alan ve Kapadokya’nın hem doğal güzelliği hem de tarihiyle ön plana çıkan vadilerinden biri olan Zemi Vadisi’nde, delici ve kırıcı aletlerle kaya üzerinde boşluk açıp, üzerine beton dökerek blok taşlardan merdivenler inşa edildi. Merdivenler, vadinin Ürgüp-Nevşehir karayolunun 10. km’sinde bulunan girişine ve içine yapıldı

 

 

Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne yapılan sözlü şikâyet sonrasında, bu doğal sit alanına merdiven yapımının Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nden onaylı olduğu bilgisi verildi.

 

 

UNESCO’dan yardım istendi

 
Kapadokyalılar, yaşanan tahribatı UNESCO’ya bildirdi. UNESCO’ya atılan bilgilendirme mailinde, Kapadokya’ya verilen zararın giderilmesi istenerek, şu ifadelere yer verildi:

 

 

“Çimentonun böyle önlemsiz kullanılmasının ve açıkta bırakılmasının doğa için kimyasal bir zehir olduğunu, merdivenlerin etrafındaki doğal kayanın erimesinin hızlanacağını bilen uzmanların bu projeyi onaylamalarını hayret ve üzüntüyle karşılıyoruz. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Milli Parkı içinde yapılan bu uygulamadan Kapadokya severler olarak üzüntü ve endişe duyuyoruz. Bu uygulamanın diğer vadilere de yapılma girişiminin olduğunu biliyor, bu kıyımın bir an önce durdurulması, Kapadokya’ya verilen zararın mümkün olduğunca giderilmesi için desteklerinizi bekliyoruz.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


BETONDAKİ İHMAL: Kapıdaki Tehlike (1)     21 kişiye mezar olan 3 katı kaçak Yeşilyurt Apartmanı, İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki riskli binaları gözler önüne serdi. Yüz binlerce denetimsiz yapının imar affı kapsamına alınmasıyla, yeni facialara davetiye çıkarılıyor…         İstanbul Kartal’da geçen hafta 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı [...]
ARŞİV
Subscribe