Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Önce ‘yapı kayıt belgesi’ verdiler, sonra yıktılar
Share 8 October 2018

Üsküdar Belediyesi tarafından yıkılan Esentepe Camisi’nin bulunduğu alana, ‘imar barışı’ kapsamında ‘yapı kayıt belgesi’ verildiği ortaya çıktı. Avukat Cingil, “Yıkacakları bir alan için neden ‘yapı kayıt belgesi’ verdiler?” diye sordu.

 

 

 

 

 

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Kirazlıtepe Mahallesi’nde bulunan ve halkın tepkilerine rağmen geçen hafta yıkılan Esentepe Camisi’nin, AKP iktidarı tarafından çıkartılan ‘imar barışı’ düzenlemesi kapsamında ‘yapı kayıt belgesi’ aldığı ortaya çıktı. BirGün’e konuşan Avukat Onur Cingil, yıkım öncesi caminin Yapı Kayıt Belgesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alındığına dikkat çekerek, Üsküdar Belediyesi’nin açıkça yasa ve anayasayı çiğneyerek suç işlediğini vurguladı.

 

Belediye suç işledi

 
Avukat Onur Cingil, yıkım kararı sonrası 3 Ekim tarihinde, caminin bulunduğu parselde evi olan bir yurttaşın Esentepe Camisi’nin ‘imar barışı’ kapsamına alınması için, E-Devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduğunu ve Yapı Kayıt Belgesi aldığını belirtti. Cingil, caminin bu belgeye rağmen yıkıldığını ve Üsküdar Belediyesi’nin suç işlendiğini vurguladı.

 

 

Bu belgeyi niye verdiler?

 
Yıkım öncesi Yapı Kayıt Belgesi’ni Esentepe Camisi’nin her yerine astıklarını belirten Cingil, buna rağmen belediyenin hukuk tanımazlığından geri adım atmadığını söyledi. Cingil, “Eğer iddia ettikleri gibi kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerde ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilemiyorsa ve ibadethane statüsünde olduğu için caminin belgesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan değil, müftülükten alınacaksa o zaman bu belgeyi niye verdiler?” diye konuştu.

 

 

‘Suç duyurusunda bulunacağız’

 
Üsküdar Belediyesi’nin açıkça yasaları ve Anayasa’yı çiğnediğini kaydeden Cingil, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği resmi belgeyi tanımadılar. Belediye resmen suç işledi” dedi. Avukat Cingil bu hukuksuzluğa karşı camileri yıkılan mahalle sakinlerinin suç duyurusunda bulunacağını aktardı.

 

 

 

 

Camii yıkıldı namaz sokakta kılındı!

 

 

Esentepe Camisi yıkılınca mahalleli önceki gün evden getirdikleri seccadelerle beton üzerinde cuma namazını kıldı. Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, mahalle sakinleri, “Bu olay insanları daha da birleştirdi, insanların arasındaki bağları daha da güçlendirdi. Biz namazımızı her yerde kılarız. Ama bunların yaptıkları yanlarına kalmaz” diye konuştu.

 

 

***

 

 

‘Cami alanı Katar Şeyhi’ne verilecek’ iddiası

 

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, katıldığı televizyon programında, caminin bulunduğu alanın Katar Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’ye verileceği iddiasını gündeme taşıyarak, “Cami alanının Katar’a verileceğine dair de iddialar var. Çok güzel bir yer, bu iddialar çok önemli” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe