Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
KÜNYE
Share 8 October 2018

Tasarım: MVRDV

 

 

 

 

 

 

 

 

MVRDV, Seul’deki Incheon Havaalanı’nın yakınında yer alan 2 katlı bir sanat-eğlence kompleksi olan The Imprint’in inşaatını tamamladı. Bir binasında bir gece kulübü ve diğerinde kapalı tema parkı bulunan penceresiz yapılar, üç önemli tasarım unsuruna sahiptir: çevredeki binaların cephe özelliklerinin izleri, kaldırılmış girişler ve gece kulübü binasının bir köşesini kaplayan altın bir giriş noktası.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MVRDV’nin The Imprint, Güney Kore’nin en büyük havalimanına 1 km’den daha az bir mesafede yer alan eksiksiz bir eğlence ve otel cazibe merkezi sunan toplam 6 binadan oluşan daha büyük Paradise City kompleksinin bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Bir gece kulübü ve kapalı tema parkı olan 2 binanın önerilen programı göz önüne alındığında, müşteri penceresiz bir tasarıma ihtiyaç duyuyordu, ancak yine de kompleksteki diğer binalarla entegre olan bir tasarım gerekiyordu. Bu nedenle, The Imprint’in tasarımı basit bir sorudan kaynaklanıyor: Penceresi olmasa bile çevresiyle bağlantı kuran etkileyici bir cephe tasarlayabilir miyiz?

 

 

Tasarım, karmaşık yapıdaki binaların cephelerini, basit bina formları ve gölgeler gibi “örtüler” ve “cepheler” üzerinde bir “kabartma” olarak “damgalanmış” olarak yansıtır.

 

 

 

 

 

 

 

 

MVRDV’nin kurucusu ve ortak kurucusu Winy Maas, “Binaları, binaların cephelerine ve merkezi plazaya yerleştirerek, The Imprint’i komşularıyla birleştiriyoruz” diyor. “Bu tutarlılık sağlar. Cennet Şehri, Las Vegas gibi bireysel nesnelerin bir koleksiyonu değil, gerçek bir şehir. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevresindeki binaların istenen “damgasını” elde etmek için, Imprint’in cephesi cam elyafı güçlendirilmiş beton panellerden yapılmıştır. 3,869 panellerin bir çoğu benzersiz olduğu için, tasarım, tasarım aşamasından MVRDV’nin 3D modelleme dosyaları kullanılarak ayrı ayrı kalıpların üretilmesini gerektirdi. Bir kez kurulduktan sonra, bu paneller tasarımdaki rahatlamayı vurgulamak için beyaza boyanmıştır.

 

 

 

 

 

 

Winy Maas’ın açıkladığı gibi: “İki ay önce kaplamanın çoğu yapıldı ve müşterinin söylediği gibi,“ bu bir sanat eseri. Bu konuda ilginç olan şey, o momentumu aradıklarıdır — eğlencenin sanat olabileceği ya da binanın bu şekilde sanatsal olabileceği. Öyleyse, mimarlık sanatı arasındaki fark nedir? Proje bununla oynar ve bence soyutlama bunun bir parçası, ama şaşırtmalı, baştan çıkarmalı ve sakinleşmelidir. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Altın nokta, projenin en bariz ve dikkat çekici ifadesidir, hatta Incheon Havalimanı’na inen yolcuların gözlerini bile yakalar. Altın rengi basitçe beyaz yerine altın boya kullanılarak elde edilir ve cephelerin gece aydınlatmasıyla güçlendirilir: cephenin çoğunluğu alttan aydınlatılırken altın nokta yukarıdan vurgulanır. “Bakir bina altın bir sıçrama aldı. Bu, girişin gece de bir güneş ışığı ışınıyla aydınlatılmış olmasını sağlıyor ”diyor Maas. “Gelen uçaktaki yolcular, bu‘ güneş’i, Güney Kore’ye bir tür hoş geldiniz diyerek okyanusun üstünden görebilirler. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cephelerin, aynalı tavanları ve cam medya zeminlerini ortaya çıkarmak için bir perde gibi kaldırıldığı girişler, içerideki heyecanın hissini uyandırır. “Yansıma ve teatralite bu nedenle birleştirildi” diye ekliyor Maas. “Tasarımımızla, gece kaçışlarından sonra, gün boyunca zen benzeri bir sessizlik yaşanıyor ve sonraki partiler için neredeyse tam anlamıyla yansıtıcı bir durum ortaya çıkıyor. Giorgio de Chirico, onu boyamak isterdi sanırım. ”

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe