Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kırmızı bir yapı: SCHULTZ Binası
Share 8 October 2018

Tasarım: CPDA Arquitectos

 

Miguel E. Schultz 139 San Rafael mahallesinde yer almaktadır. Mexico City’nin merkezindeki ilk mahallelerden birinde alt -orta sınıf mahallelerinin kültürel binalarının bulunduğu, kurumsal ve eğlence ile bir arada yaşadığı 19. yüzyıl mimarisini ve kendini kanıtlamış bir sosyal sınıflar barındıran bir yesteryear mahallesinin atmosferini hala koruyan kentin en bohem ve tarihi mahallelerinden birindedir.

 

 

 

 

6 katlı bina, 60 m2′den 120 m2′ye kadar değişen 21 farklı tipte tipolojiden oluşuyor. İç mekândaki hava dağılımı, tüm yaşam alanlarında havalandırmayı ve doğal aydınlatmayı tercih ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güney sınırından ayıran merkezi bir avlu, iç cephenin daha büyük bir yüzeyini sunarak daha büyük bir doğal ışıklandırmaya ve evler içinde çapraz havalandırmaya olanak sağlıyor. Ayrıca, ortak alanı özel alandan ayıran farklı boyutlarda üç iç verandaya sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binanın hacmi, koridorun, balkonların ve terasların oluşturulduğu verandaya “L” şeklinde taşınmıştır. Kat mülkiyeti ve dış mekân ile iç mekân arasındaki ara bölgelerin birleşim yeri olarak kabul edilen bölgeler topluluk alanlarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BinanınSchultz caddesine bakan cephesi, kırmızı bir beton ve görünür kırmızı duvardan oluşan bir çift cidardan ibarettir, doğrudan ışık geçişini ve gizliliğini önlemek için posterler gibi daha heykelsi, monolitiktir. Ayrıca sokak gürültüsüne karşı akustik yalıtım olarak çalışır. İç cepheler kırmızı emaye bölme ve siyah alüminyum gardıropun tabandan tavana pencerelerinden oluşuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje temel olarak 2 tip departman, 2 yatak odalı ön daireler ve 1 yatak odalı iç dairelerden oluşmaktadır. Kullanılan malzemeler, kırmızı beton, kırmızı bölme, taş ocağı ve ahşap gibi görünen yüzeylerde materyallerdir; Doğal ve dayanıklı malzemelerle düşünülmüş.

 

 

 

 

 

 

 

 

Evdeki fonksiyon dağılımı iki bölümden oluşuyor: Doğuda “yaşam alanı” ve batıda “uyku alanı”, bir tarafta da ıslak odalar, banyolar ve mutfaklar. Balkonlar, oturma-yemek odasının mekansal bir uzantısı, tabandan tavana pencereler sayesinde vurgulanan bir algıya dönüşüyor.

 

 

Plan

 

 

 

 

 

 

Esas Cephe 

 

 

İç hatlar, geniş alanlarda, pencereleri küçük ekicilerle ve samimi alanların derinliklerine bakan köşelere götürüyor. Bu farklı mekân düzenlemesinden üretilen binanın dış şekli, içten anlaşılamaz. Bununla birlikte, biçim bir iç kuvvet duvarları dışa doğru bastırmış gibi serbest ve sünektir; Konutların iç mekânının geniş karakteri, kaçış ve düşler için bir yerdir.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Studio RHE           La Vinya, dünyaca ünlü PGA Catalunya golf beldesinin kenarında bulunan dört yatak odalı eşsiz bir villadır. Doğu Pirenelerin eteklerinde, İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan PGA Catalunya Resort, yakın zamanda açık şampiyonalar düzenlenen iki adet golf sahasını da içermektedir.                     Studio [...]
ARŞİV
Subscribe