Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Niemeyer’in Lübnan’daki Bitmemiş Fuarı UNESCO Dünya Mirasına doğru…
Share 8 October 2018

Oscar Niemeyer’in Lübnan’daki Bitmemiş Mimarisi UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı Olabilir.

 

 

Tripoli Uluslararası Fuarı
Lübnan’ın başkenti Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan Bitmemiş Trablus Uluslararası Fuarı, UNESCO’nun Dünya Mirası Alanı haline gelebilir. 1960′larda, daha sonra Başkan Fouad Chéhab’ın isteği üzerine tasarlanan fuar, ülke için öngörülen modernitenin bir sembolü olarak kaldı.

 

 

Ancak, amaç asla elde edilmedi. 1960′lı yılların başında başlayan projenin 1966 yılında ya da en kötü durumda 1967′de tamamlanması planlanmıştı, ancak bir dizi aksamalar bitmemiş bir tasarıma yol açtı. İnşaat sektöründeki teknik sorunlar, tutarsız bütçeler, inşaat gecikmeleri ve yolsuzluklar 1975′te Lübnan İç Savaşı’na yol açtı ve projenin öylece kalması ile sonuçlandı.

 

 

Açık Tiyatro

 

 

Beton yapının imza tasarımı, yazarını çıkarmayı kolaylaştırır. Fuarın bulunduğu bahçe, Brezilya modernizminin başka bir ustası, peyzaj mimarı Roberto Burle Marx tarafından hazırlandı. 10.000 hektarlık bahçede, diğer binalar Tripoli’nin kompleksini oluşturuyor: bir açık hava tiyatrosu, bir konser salonu, bir helikopter pisti ve pansiyon bulunuyor.

 

 

Trablus Uluslararası Fuarı.

 

 

İç Savaştan önce, proje kültürel ve sosyal ilerlemeyi simgelemek anlamına geliyordu, ancak daha sonra askeri üs olarak hizmet etti. Savaşın sona ermesi ve ordunun geri çekilmesiyle birlikte, kompleks büyük bir artık alan haline geldi – depredasyon ve yasadışı işgal tehdidine terk edildi.

 

 

Konser Salonu

 

 

Fuar, Dünya Anıt Fonu (WMF) vakfı tarafından Dünyadaki En Tehlikedeki 100 Yerleşim Listesi listesine dahil edildi. Kısa bir süre sonra, Lübnan Kültür Bakanlığı, UNESCO ve Mikati tarafından desteklenen Beyrut Sanat Müzesi ve Studiocur / sanat tarafından ortaklaşa düzenlenen “Collapse Progress Cycles of the Fall” adlı serginin son açılışında konu tartışmaya geri döndü.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

 

1 Yorum
  1. Çok doğru bir karar olur UNESCO açısından. Zira bu fuar yapısı Lübnan iç savaşının şahidi, tarihsel bir önemi var artık.

    Perran Su | 10 October 2018


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe