Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Haliç Tersanelerini yutacak projeye iptal kararı
Share 4 October 2018

Ulaştırma Bakanlığı yap-işlet-devret kapsamında iki tersaneyi ihaleye çıkarmış ve işadamı Fettah Tamince’nin sahibi olduğu Rixos Grubu’nun dahil olduğu Sembol-Ekopark-Fine Otel ortaklığı 1 milyar 346 milyon dolara 49 yıllığına kiralamıştı.

 

 

Kamuoyunda ‘Haliçport’ olarak bilinen ‘Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’ 3 Otel, 2 Yat Limanı ve iskeleler yapılması planlanıyor.

 

 

Haliç Tersaneler Bölgesi olarak adlandırılan ve Tersane-i Amire olarak bilinen alan 3 tersaneden oluşuyor. Tersanelerden ilki olan Haliç Tersanesi, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldı. Diğer tersaneler ise Taşkızak ve Camialtı adıyla biliniyor.

 

 

 

 

ALTI ASIRLIK TERSANE

 

 

Altı asırlık geçmişe sahip Haliç Tersaneleri, güncel üretim tesislerini içeren teknolojik altyapının yanı sıra Bizans ve Osmanlı klasik dönemlerinden kalan tarihsel niteliğe sahip. Önemli kalıntılar içermesi nedeniyle İstanbul’un yaşatılması gereken endüstriyel miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Tersaneler bölgesi, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca sit alanı olarak tescil edilmişti.

 

 

Projeye ilişkin nazım imar planı ve uygulama planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde onaylanarak askıya çıkmıştı. Mimarlar Odası, Şehir Plancıları, Gemi ve İnşaat Mühendisleri Odası iki plana da dava açmıştı.

 

 

 

 

UYGULAMA PLANI İPTAL EDİLDİ

 

 

Açılan davada karar veren İstanbul 11. İdare Mahkemesi ‘Açıklanan nedenlerle; dava konusu İstanbul İli, Beyoğlu ilçesi, Camiikebir Mahallesi 1045 ada 1,2,3,4,5,6,7 ve 8 parsel numaralı taşınmazlar hakkında düzenlenen 3 Şubat 2016 onay tarihli 1/5 bin ölçekli Taşkızak ve Camialtı Tersanelesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bakımından davanın reddine’ karar verirken, 1045 ada 1,2,3,4 ve 5 sayılı parselin bir kısmını kapsayan 3 Şubat 2016 onay tarihli 1/1000 ölçekli Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının iptaline karar verdi.

 

 


 

 

Fotoğraflar: Haliç Postası

 

 

KORUMA KURULU RUHSAT İZNİ VERMEDİ

 

 

Öte yandan proje alanı olan tersaneler bölgesinde kalan binaların yıkımına başlandı. Bu arada İstanbul 2 Nolu Koruma Bölge Kurulu’nun inşaat ruhsat gündemli toplandığı ve bakanlık yetkililerinin ruhsat için bastırdığı ancak Koruma Kurulu’nun ruhsat izni vermediği öğrenildi.

 

 

Proje ihalesi 2013 yılında yapılmasına rağmen yaklaşık 5 yıldır herhangi bir işlem yapılmamış, cemaate yakınlığıyla bilinen işadamı Fettah Tamince’nin projeden vazgeçtiği yönündeki iddialar medyaya yansımıştı.

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Şu Tersane neymiş arkadaş, ne yapacaklarsa oraya? Hani durumu düzgün bir biçimde restore edilebilir tabi de maksat bambaşka. Şimdi mahkeme durdurmuş fakat nereye kadar birlikte göreceğiz.

    Yusuf Algan | 4 October 2018


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe