Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
LEMVIG CLIMATORIUM
Share 25 September 2018

Tasarım: 3XN Architects

 

 

 

 

Danimarka’nın Lemvig şehrinde, Danimarka’nın yeni uluslararası iklim merkezi olan Climatorium’u inşa etmek için açılan yarışmayı 3XN Mimarlık kazandı. Bilgi, eğitim, inovasyon ve geliştirme projeleri ve projeler için bir forum olarak kullanılacak bina Danimarka’nın iklim çözümleri fikirleri ve ürünleri ihracatı için çok önemli. Tasarım, ülkenin bu rolünü destekleyecek ve Lemvig ve Merkezi Danimarka Bölgesi’ni iklim değişikliği adaptasyonunun merkezi haline getirmeye yardımcı olacaktır.

 

 

Lemvig Kent Konseyi ve Lemvig Programı için geliştirilen proje, kentleşme ve iklim değişikliği ile ilgili yerel ve bölgesel sorunlara cevap veriyor. Güçlü bir bilgi merkezinin kurulması, ekonomik büyümeyi ve iş yaratımını teşvik etmek için bölgeye uzmanları ve şirketleri çekecektir. Proje, kentsel gelişim danışmanlığı SLA ve teknik danışmanlık hizmetleri şirketi Orbicon ile işbirliği yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Climatorium, hem yerel sakinleri hem de turistleri, sergileri görüntülemek ve iklim değişikliği ile ilgili konuları öğrenmek için çok önemli bir yer olarak ilgi çekmeyi amaçlıyor. Alt kat sergiler, konferanslar, konserler ve etkinlikler için kullanılabilir ve yeni bir yerel buluşma mekanı olma potansiyeline sahiptir, çünkü aynı zamanda sadece burada bulunmak için bile kullanılacak bir kafe alan içerisinde yer alır.

 

 

3XN’de Kıdemli Ortak ve Tasarım Müdürü Jan Ammundsen “İklim hakkında bir hikaye anlatan bina yaratmayı hedefledik. Binanın çizgisel, sıkı bir ifadesi vardır ancak farklı ve kolay anlaşılır bir kimlik kazandıran bir dalga şekli oluşturur. Dalga, sitenin öyküsünü anlatıyor ve aynı zamanda iklim değişikliğinin bir sonucu olarak karşılaştığımız ciddi zorluklara da atıfta bulunuyor ”diyor.

 

 

 

 

 

Yeni Climatorium, Lemvig’de ikonik bir yapı olacak. Dalga tasarımı, öğeleri şekillendiren davetkar bir alan yaratarak girişi şekillendiriyor. Bina, zemin katında ahşap kaplı üst katın havada süzülmesini sağlayan açık cam cepheli, iki katlı basit bir yapıdır. Binanın yüksekliği ve yerleşimi liman cephesindeki mevcut binalara göre dikkatle tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

Giriş, hem dışardan hem de içeriden görüldüğü gibi çarpıcı bir dönüm noktası oluşturan ışık tonlu ahşaptan yapılmış dalgalı bir organik cep. Tasarım, bölgenin kültürel tarihi ve yerel bina geleneğinin altını çizip, Lemvig’in karakteristik balıkçı teknelerinden ilham alır. Malzeme seçimi, yakındaki tekne salonlarından ilham alıyor ve yerel çevre ile rezonansa sahip ahşap, beton ve çelik ile ham, rustik bir ortam yaratıyor. Zemin kat cam cephesi şeffaf ve davetkar olup, yoldan geçenlere aktiviteleri takip ederek ve keşfetmeye teşvik edilir.

 

 

Binanın etrafındaki dalgalı manzaraya İklim Kama denir. Peyzaj, Lemvig’de hakim rüzgar koşullarını temsil eden meteorolojik izobar hatları boyunca yapılandırılmıştır – bu da bazen sele yol açar. Bu tasarım, yakındaki kaykay parkının yumuşak hatları ile etkileşime giriyor ve arazi içinden sezgisel bir rota oluşturuyor.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe