Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Gençlik Konutları
Share 20 September 2018

Tasarım: Christensen & Co

 

 

 

 

 

 
Kompakt dolgu tasarım, sosyal olarak savunmasız vatandaşlar için dokuz küçük daire içermektedir. İnşaatın cephesi sadece 10 metre genişliğindedir, mimarinin bu fiziksel sınırlaması tasarım kalitesine dönüştürülür, çünkü her bir katın sadece iki dairesi genç sakinlere mahremiyet duygusu verirken aynı zamanda bir topluluğun parçası olmanın güvenliğini sağlar.

 
Kopenhag’ın en hareketli caddelerinden birinin manzarasının keyfini çıkarırken, dairelerin her birinde kendine ait bir mutfak ve dinlenmek için bir niş ile bir banyo bulunmaktadır. Dış cephede, sıcak tonda alüminyum bulunan klişe kaplı ve bir kabartma motifine sahip. Kentsel ortamda çeşitlilik ve canlılık yaratmanın yanı sıra, çıkıntılı cumbalı pencereler her apartman dairesinden caddeye bakmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Cumbalı pencereler, binanın genel mimari ifadesine katkıda bulundukları ve her dairede tamamen farklı bir ışık ve hava deneyimi yarattıkları için hem estetik hem de işlevsel açıdan yenilikçi olan merkezi bir tasarım özelliğidir.

 

 

 
Cephe içinde, çıkıntılı elemanların oranları kentsel çevrenin ritmine ve akışına bağlanır. Bunu başarmak için bina mevcut kentsel alana karşılık gelen daha küçük birimlere bölünmüştür. Üniteler, doğrudan güneş ışığından gölgelenmeyi sağlamak için yaratılan elemanlar arasındaki yan yana oluşmadan oluşur. Kabartma motifini çevreleyen yapılı çevreye daha fazla dahil etmek için, çıkıntı yapan elemanlar komşu binaların yatay işaretleriyle ve kornişleriyle hizalanır.

 

 

6. kattaki çatı terası, çevredeki binalar arasında yükseklik farkı barındırır ve sakinlere özel bir açık alan sağlar. Zemin katta, bir sokak bisiklet tamircisi binayı sokağa doğru açıyor ve girişin yakınında kalmak için sosyal bağlantılar daha da güçlendiriliyor.

 

 

 

Proje Adı: Gençlik Konut, Nansensgade
Yer: Kopenhag, Danimarka
Mimar: Christensen & Co

İşveren / Sahip: Belediye

İnşaat Büyüklüğü: 630 metre kare
Tamamlanma: 2018
Danışman: Miabelle

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe