Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İnşaatta umutsuzluk artıyor
Share 15 September 2018

Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin ağustos değeri bir önceki yılın aynı ayının yüzde 2 altında kaldı. Gelecek üç ayda satışlarında artış bekleyenlerin oranı sadece yüzde 3 oldu.

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.9’luk düşüş sergiledi. Ankete katılan firmaların sadece yüzde 3’ü alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu belirtti. İnşaatfaaliyetlerinde yavaşlama gittikçe daha şiddetli hissediliyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ‘Hazır Beton Endeksi’ 2018 Ağustos Raporu’na göre, Hazır Beton Güven Endeksi ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 düştü. Ankete katılan firmaların yüzde 3’ü tedarikçilere vereceği siparişin gelecek üç ayda artacağını ifade etti.
Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin ağustos değeri bir önceki yılın aynı ayının yüzde 2 altında kaldı. Gelecek üç ayda satışlarında artış bekleyenlerin oranı sadece yüzde 3 oldu.

Durağanlık var

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, tüm öncü göstergelerin, inşaat faaliyetlerinin üçüncü çeyrekte önemli ölçüde durduğuna işaret ettiğini dile getirdi. Dört endeks değerinin de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergilediğini anlatan Işık, “Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.8 gibi oldukça düşük bir oranda büyüme gösteren inşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğine de oldukça yavaş bir giriş yapmıştır. Yeni ekonomik koşulların etkisi ile faaliyetleri yavaşlamış olan inşaat sektörü, ağustos ayında son 20 ayın en kötü aylık performansını sergilemiştir. Konut kredi faizindeki artış, yükselen maliyetler, kurdaki hareketliliğin yarattığı belirsizlik, hane halkının talebini ötelemesi, Bayram tatili gibi pek çok unsur ağustos ayında inşaat sektörünü olumsuz etkilemeye devam etmiştir. Bütün bunlar inşaat faaliyetlerinde son 3 yılın en zayıf ağustos ayını beraberinde getirmiştir” dedi.


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe