Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Zeitz Çağdaş Sanat Müzesi Afrika
Share 10 September 2018

Tasarım: Heatherwick Studio
Editör: Finn MacLeod

 

 

Zeitz MOCAA

 

 

2017′nin sonlarında, sanat dünyasının alışkın olduğu ponpon ve koşullarla yeni bir çağdaş sanat müzesi açıldı: moda evlerinin ev sahipliği yaptığı ünlü kitlesel partiler; her köşede sanatçılar, mimarlar ve yaratıcı elitler ve krala geliceye kadar bilet satıldı; Müzenin sanatın geleceği üzerindeki etkisi üzerinde büyük tartışmalar yapıldı. Ancak, bu müzeye özgü olan, onun yeriydi: Zeitz MOCAA veya Çağdaş Sanat Afrika Müzesi, Afrika kıtasındaki türünün ilk örneği. Güney Afrika’nın Cape Town bölgesinde yer alan bu müzenin etkisi dünya çapında hissedildi. Müzenin açılışı, çağdaş Afrikalı sanatçılar için yeni bir çağa işaret etti.

 

 

Dağlar ve okyanus arasında yer alan Zeitz MOCAA, silüet üzerinde eşsiz bir siluet yaratmaktadır.

 

 
Cape Town’daki V & A Waterfront’taki okyanus kıyısındaki bir iskelede eski bir tahıl silosu bulunan Zeitz MOCAA, aynı anda gösterişli ve sade bir tasarıma sahiptir. Puma’nın eski CEO’su Jochen Zeitz ve Londra merkezli Heatherwick Studio tarafından tasarlanan lider patronu şerefine ismini alan müze, yayılan büyüklüğü, butik mimarisi ve ileri teknoloji ürünü sanatıyla Afrika’nın “Tate Modern” adını aldı. Çağdaş sanatta Afrika’nın en büyük isimlerini içeren koleksiyon. Kurucularına göre, Zeitz MOCAA, kıtanın 54 ülkesinden gelen sanatçıların çalışmalarını sergileyecek ve Güney Afrika’daki konumunun çok ötesine uzanacak.

 

 

Zeitz MOCAA, Cape Town’daki V & A Rıhtımı’nı aydınlatmaktadır.

Dokuz katlı müze, 80 galeriye yayılmış 9,000 metrekarelik etkileyici bir sergi alanına sahiptir. cam zemine sahip çatı seviyesinde bir heykel bahçesi; bir restoran ve bar; okuma odaları; sanat koruma ve depolama alanı; kostüm tasarımı, fotoğrafçılık, küratörlük, hareketli imaj, performatif uygulama ve sanat eğitimi kurumları için planlı bir alan içerir. Cape Town’ın en yüksek binası olan bina, Güney Atlantik Okyanusu, Masa Dağı ve kentin etkileyici manzaralarına sahip en üst katlarda bir butik otel de sunmaktadır.

 

Zeitz MOCAA’nın göz alıcı merkezi atriyumu 42 beton silodan yapılmıştır.

 

 

 

Atrium

Zeitz MOCAA’nın iç avlu, görülmesi gereken bir manzaradır. Binanın yüksekliğini kapsayan bir dizi kırk iki katlı beton silodan yapılmış, hayranlık uyandıran alan Gaudi’nin heybetli Sagrada Familia’sını hatırlatan müzenin merkezi toplantı salonu olarak hizmet veriyor. Bir zamanlar birbirinden farklı, kasvetli hacimlerden oluşan Heatherwick’in tasarımı, siloları ışık ve gölgeden oluşan kaleydoskoplara dönüştürüyor, beton çatılarını temizliyor ve kalın duvarlarını binanın iç kısmına günışığının derinliklerine kadar taşıyor.
 

 

Atrum döşemesinden cam tavana bakış

 

 

Ziyaretçiler kaldırılan siloların dilimlenmiş temelleri üzerinde durmaktadır.

 

 
Ortaya çıkan etki büyüleyicidir: camla kaplı oval asansörler, oyulmuş boruların uzunluğunu süzerken, ziyaretçiler ön plan ve arka planı, farklı derinliklerde merdivenlerden ve yollardan geçerken görelebilirler. Bodrum katında ziyaretçiler diledikleri siloların temelleri üzerinde durarak, bitişik düzinelerce oyulmuş hacim ve galeriden gökyüzüne bakabilirler.

 

Bir sunum, atriyumun müzenin galerisine ve başlıca mekanlarına nasıl bağlandığını göstermektedir.

 

 

 

Zeitz MOCAA planı

Cephesini aktive ederken binaya ışık getirmek için, Heatherwick, Venedik hava üflemeli cam fenerlerinden esinlenen geometrik bir dışbükey pencere tasarladı. Elmas benzeri pencereler müzenin beton dış cephesini canlandırırken, müzenin otel ve restoranına ziyaretçiler için sürekli değişen açılarda gün ışığı sağlar. Aşağıda, betonla kaplı penceresiz galeriler, bitmemiş çekirdeğini, tümünü gösteren binanın ham unsurlarını açığa çıkarırken, yakındaki beyaz küp galerileri, imzalı çağdaş sergi salonları lehine betondan uzaklaştırırlar.

 

 

Silolar samimi, ham galeri mekanlarına dönüşüyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heatherwick Stüdyosu kurucusu Thomas Heatherwick, “Bu eski ölü yapının kilidini açma ve insanların Afrika kıtasındaki en inanılmaz sanat eserlerini görmeleri ve kullanmaları için bir yere dönüştürmeleri için heyecanlandık. Teknik zorluk, orijinal binanın gerçekliğini tamamen ortadan kaldırmaksızın on katlı yüksek boru şekilli peteklerden alan ve galerileri kazmanın bir yolunu bulmaktı. Sonuç, normal inşaat teknikleri ile ilgili olduğu gibi, yeni ölçme, yapısal destek ve heykel formlarının icat edilmesiyle ilgili bir tasarım ve yapım süreciydi. ” diyor…

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arcspace.com

Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Müthiş… Olağan üstü, söylenecek söz bırakmıyor, bir matematik oyunu gibi, sanat eseri sanki.

    Fikret Aslan | 11 September 2018

  2. Haydarpaşa, İzmir limanı silolarına böyle bir el değse mesela, güzel olmaz mı?

    nafiz yıldırım | 15 September 2018


Yorum yazmak için


Türkiye çapında yüz bine yakın teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen bu eylem, TMMOB’nin yasalarla çizilmek istenen meslek örgütü sınırlarını aşarak, ülkemizdeki emek mücadelesinin ayrılmaz parçası ve toplumsal muhalefetin temel dinamiklerinden birisi olduğunu apaçık ortaya sermiştir.           EMİN KORAMAZ – TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı     Ülkemizin toplumsal mücadeleler tarihinde yer edinmiş hareketler, [...]
ARŞİV
Subscribe