Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Zeppelin İstasyonu
Share 30 August 2018

Tasarım: Dynia Architects

 

 

 

 

 

 
Denver’ın eski bir sanayi bölgesinde aktif bir yük ve yolcu demiryolu koridorunda yer alan Zeppelin İstasyonu, dönüştürücü bir binadır. Program, yeni bir hafif raylı transit hattı için bir tren istasyonu olarak hizmet veren 25.000 metrekarelik bir pazar salonunun üzerindeki 75.000 metrekarelik özel ofis alanından oluşmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Pazar yeri, kiracılar, hafif raylı yolcular ve hızla gelişen Kuzey Nehri (RiNo) mahallesi için uluslararası teklifler sunan bir yiyecek ve içecek mekanıdır. Çift katlı birinci kat, açık ve havadar olacak şekilde tasarlandı. Öncelikle dikey olarak çalıştırılabilen örgü perakende kapıları ve grafiksel yol bulma özellikleriyle beyaz, ara kat ise bambaşka bir his veriyor. Siyah beton zemin ve siyah zemin, kırmızı ışık, buğday geçmiş grafikler ve özenle seçilmiş mobilyalar ile pop sahneler oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 
Özel bir kalkınmada bir “tren istasyonu” kamu kimliği yaratmanın bu yenilikçi programı, bir kaç yıl öncesine kadar asgari düzeyde yerleşmiş olan bir şehrin marjinal bir kenarını canlandırmıştır. Zeppelin İstasyonu, artık bir ulaşım düğümünü toplumda artan konut ve ticari yeniden geliştirmeye bağlayan bir sosyal kavşaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeppelin İstasyonu’nun formu ve düzeni, saha koşulları tarafından motive edildi. Bina iki ana unsurdan oluşmaktadır. İlk olarak, güneye bakan basamaklı, peyzajlı teraslar kentin görüşlerine erişmek için diyagonal olarak düzenlenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 
Bu teraslar, büyük ofis süitler ve siluet arasında yemyeşil bir ön plan oluşturur. İkinci unsur, demiryolu hatlarının genişliğinde tek bir kimlik sunan demiryolu hatları boyunca “billboard” benzeri bir ekrandır. Standart ışık göstergesi çerçeve elemanlarından oluşan ekran, bina kütlesini ve park yapısını birleştirir.

 

 

 

 

 

 

 
Bu ekran içerisinde, kentin münferit suitlerden izlenebilmesini sağlamak için kırmızı testere dişli şekilli girintiler açılıdır. Ekran, teraslar ve kırmızı testere dişi cephelerinin tamamı, birincil bina kütlesini kaplayan siyah fiber çimento panelleri ile kapatılmaktadır. Rölanti lokomotiflerinin ve kavrama arabalarının kük ve clangından kaynaklanan akustik kaygılar, bu doğu yükseltisi boyunca hassas pencere yerleşimi ve geliştirilmiş duvar konstrüksiyonunu gerektirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Zeppelin İstasyonu LEED Silver sertifikası almak çabasındadır.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. planlama ve alan kullanımı çok iyi düşünülmüş.

    Dolunay Küçükağaoğlu | 7 September 2018


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe