Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bilezik Ev…
Share 29 August 2018

Tasarım:actual / office

 

 

 

 

 
Yerleşimin tepelerine ve çevredeki sıradağlara bakıldığında ev, iki geniş hacim olarak düşünülmüştür – daha küçük bir iç hacim daha büyük bir dış kısma – yerinde dökme beton taban üzerine oturtulmuştur. İki birimi kaplamak iki farklı iç mekan türü yaratır: Birincisi, iç ve dış hacimler arasında, ikincisi ise iç hacim içinde.

 

 

 

 

 

 

Evin daha fazla kamusal alanı iç ve dış hacimler arasındadır; iç hacminin içine sokulduktan sonra dış hacimde kalan boşluklardır. Dramatik bir giriş galerisi, merdivenler için dar bir dikey yuva ve eğimli bir duvar camına sahip yüksek tavanlı bir yaşam alanı içerir.

 

 

 

 

 

Bu mekanlar büyük ölçeklidir ve dışardan sürekli olarak çalışan çıplak beton ve odun kömürü ile bitirilmiştir. İç hacmin iç kısmı evin özel alanlarını içerir – yatak odaları, banyo ve bir çalışma yeri. Bu mekanlar daha tipik bir iç mekana sahip olan samimi bir ölçekte düşünülmüştür. Bu iki tip mekan arasında hareket etme deneyimi, iki farklı dünya arasında hareket etmek gibidir.

 

 

 

 

 

 

Evin tasarımında estetik ve sürdürülebilirlik tamamlayıcıdır. İç ve dış hacimler, üstleri, dipleri ve uzun kenarları kömürleşmiş odun ile sarılır. Charring, hava koşullarına ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı ahşap bırakan shou sugi ban adı verilen geleneksel bir Japon prosesidir. Ahşabın kendisi, yanaşma ile birleşmiş olan asetillenmiş yumuşak bir ağaçtır, eski büyüme ormanını hasat etmeyi gerektirmeyen, az bakım gerektiren, 50 yıllık bir dış kaplama ürünü yaratır.

 

 

 

 

 

 

Ana cam alanları, istenen güneş enerjisi kazanımı ve gün aydınlatmasını kabul etmek için kuzey-güney yönlerine bakan, ele geçirilen hacminin kısa uçlarında bulunmaktadır. Daha küçük ikincil pencereler doğu-batı yönüne doğru uzanır ve kılıfların saflığını vurgulamak için panjurlar tarafından taranır, bölgedeki tarihsel ahır ve siloların hacimsel sadeliğine değinilir ve daha az arzu edilen güneş kazanımını azaltır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Manşonlu hacimler, alt seviyenin duvarlarını, basamaklarını ve tabanlarını oluşturan, açıkta duran dökme beton taban üzerine oturmaktadır. Zeminler ve basamaklar, radyan ısı elemanları içerir ve duvarlarla birlikte, ısıtma ve soğutma verimini önemli ölçüde artıran büyük bir termal kütle oluştururlar. Pil yedeklemeli güneş enerjisi, ısı geri kazanımlı vantilatör, üçlü camlama, su / kanalizasyon kendi kendine yeterlilik, çok düşük hava sızması ve doğal bitki çevre düzenlemesi gibi diğer enerji verimli özellikler, evdeki CO2 kullanımını yılda yaklaşık 1 metrik tonda tutar.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Malzeme ve biçim birliği diye buna derim Parametrik tasarımın sade bir türü.

    vedat yener | 9 September 2018


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe