Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Bayamon Dolgu Konutu
Share 14 August 2018

Tasarım:Díaz Paunetto Arquitectos

 

 

 

 

 

Porto Riko’da Maria Kasırgasından sonra, konut rekonstrüksiyon çabalarını yeniden başladı. Çoğunlukla risk altındaki riskli bölgelerde bulunan tek aile evlerini yeniden inşa etmeye odaklanılırken, güvenli bir barınma sağlamak ve aynı zamanda Maria’nın geçişinden önce adayı uzun süre etkilemiş diğer sorunlara eş zamanlı olarak çare bulmak için birçok fırsat yaratıldı.

 

 

 

 

 

 
Daha esnek bir toplumu yeniden inşa etmeye ve felaket fonlarından faydalanmaya kararlı olduğumuzdan faydalanmamız gereken fırsatları bu süreçte gördük..

 

 

Bu durum, Maria Kasırgasının kurbanlarına güvenli bir konut sağlama çabalarını eski şehir bölgesini yeniden canlandırma stratejisiyle birleştiren Bayamon Belediyesi örneğinde, konut projeleri ve karma kullanım için birden fazla terk edilmiş dolgu lotu geliştirme girişimi başlattı.

 

 

 

 

 
Toplu taşımacılık, sokaklarda alışveriş mağazaları, restoranlar, büyük spor salonları, alışveriş merkezleri, tiyatrolar, okullar, kiliseler ve adliye binaları da dahil olmak üzere kamu hizmeti binalarına yakınlığı göz önüne alındığında, girişim kentsel ölçekte karmaşık bir ilişki ağı için büyük fırsatlar sundu. Gerçekten sürdürülebilir ve dayanıklı bir gelişme için bu çok önemliydi.

 

 

Bizim durumumuzda bağımsız olarak veya tüm proje olarak çalışabilmemiz için 3 farklı lot geliştirmeye çalıştık. Varolan tarihsel unsurların sayısının ve korunmasının, partilerin sınırlı boyut ve usulsüzlüğü ile birlikte, başka birçok zorluğu da beraberinde getirdi.

 

 

 

 

 

 

Kentsel plazayı, Bayamon’un kentsel ilçesinin orjinal olarak dikildiği, tanımlayıcı bir unsur olarak metaforik olarak kullanarak, tüm binaların etrafında döndüğü proje için geniş bir iç avlu önerilmiştir. Bu, mevcut binaları kısmen ortadan kaldırarak, mevcut binaları kısmen yıkarak, projenin ana girişinin yer aldığı ve A binalarının B & C’den bağımsız olarak çalışmasına izin vererek kısmen ortadan kaldırılmıştır.

 

 

 

 

Beton ve metalleri kullanmanın yanı sıra, nakliye paletlerinden geri dönüştürülmüş ahşabın uygulanması, maliyeti düşürmek ve çevresel sorumluluk için kolektif bilincin daha da ilerletilmesine yardımcı olmak için kullanılan birincil malzemelerden biri haline geldi. Tedavi ile geri dönüştürülmüş ahşap, ücretsiz olarak erişilebilir, bu proje için güneş koruyucuları, paneller, kapılar ve banklar şeklinde önerdiğimiz gibi çeşitli şekillerde inşaat için kullanılabilir. Bu süreçte ünitelerin içindeki konfor seviyelerini, ısı transferini ve işletme maliyetlerini ve ayrıca uzun vadeli ikame maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyoruz. Ve en önemlisi, toplumumuzda geri dönüşümün zorunlu hale getirilmesi için kamunun bilincini artıran olası ve sürdürülebilir bir geleceği teşvik etmeye de yardımcı oluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pasif koruma teknolojileri de uygulanmaktadır. Bina ölçeğinde bir güneş PV paneli tabakası, tüketilen enerjinin çoğunu sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda binanın çatı seviyesinde ısı transferinden de korunmasına yardımcı olur. Avlu bahçelerinde meyve ağaçlarının sulanması, bakım ve temizlik amacıyla yağmur suyu toplanmaktadır.

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Türk siyasi tarihinde simgesel öneme sahip Yassıada’nın tartışmalı bir mimari projeyle ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak imara açılarak düzenlenmesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi.           Sit alanı olması gereken adanın yeni yayınlanan fotoğraflarında bin 200 kişilik caminin yanında otel, bungalov ve restoran inşaatları yer alıyor.     27 Mayıs 1960 darbesinin ardından adada [...]
ARŞİV
Subscribe