Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
The Lanescraper
Share 11 August 2018

Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yarra Nehrinin güneyinde, Güney-Güney mahallesi farklılıklarından dolayı kontrastlarda bir çalışmadır – son birkaç on yılda kapsamlı bir şekilde yeniden yapılanmış olan eski bir sanayi alanı, çoğunlukla zemin seviyesinde çekicilik ve insani deneyimlerden yoksun olan yüksek binalara sahiptir. Bu, genellikle Melbourne’un Merkezi İş Bölgesi ile ilişkilidir. Southbank’ta, şehrimiz, hem Yarra kıyısındaki kuzeye hem de doğuya ait Sanat Bölgesi’ne doğrudan görsel ve fiziksel erişim sağlayan mahalledeki en önemli kesişim noktalarından biri olan City Road ve Southbank Bulvarı’nın kavşağında bulunuyor. Beulah International, sadece kalabalık şehir yolunun ve Southbank Bulvarı’nın uzunluğunun yanı sıra farklı bir yoksunluğun olduğu yerlerde de zengin ve çok dokulu bir kamusal alan deneyimi ile daha geniş bir mahallenin potansiyelini ortaya çıkarmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saha sınırının yüksek en / boy oranı, iki çekirdeğin kullanılmasını şiddetle ön plana çıkartarak, üst düzeylerde daha verimli düzenler ve optimize edilmiş yürüyüş ve çıkış mesafeleri sağlamaktadır. İki çekirdeğe sahip olmak, aynı zamanda, geleneksel bir monolitik podyumun, Southbank Bulvarı Meydanı’nın arasında ve önünde cömert bir alan olan, daha büyük ve daha küçük olan iki bloğa bölünme fırsatını da sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çekirdekler arasındaki yığılmış bloklar, Southbank Bulvarı ve Power Street’ten saygılı bir şekilde geri adım atan çeşitli programatik fonksiyonların bir fermuarı olarak ortaya çıkan, bağlantı ve yapısal sağlamlık sağlamak için yukarı doğru uzanır ve kilitlenir. Bunu yaparken, kule içeriye doğru inceler ve çevredeki binalar arasındaki boşluğu en üst düzeye indirir ve aşağıdaki kamusal alanın gölgesinde kalır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çekirdeğin aralarındaki boşluklarda, her biri kendine özgü bir kimlik ve deneyime sahip olan, her biri kendine özgü bir kimlik ve deneyime sahip, birbirine bağlı üç boyutlu ve sürekli mesire olan bir dizi geçit ortaya çıkarıyoruz. Katmanlı kamusal ve sosyal alanlar oluşturuyoruz. Mimariyi sosyal altyapı olarak, yaşamın ve içinde ve dışında gerçekleşen deneyimlerin bir çerçevesi olarak öneriyoruz. Gökdelenin “gökyüzündeki köy” ün ötesindeki eşsiz bir Melburnyan kulesine dönüşmesi ne isim veriyoruz: LANESCRAPER.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. sonunda yükseklik bu denli artınca ne yaparsanız yapın şirin birşeye dönüşmüyor.

    Rıza Aksakal | 12 August 2018


Yorum yazmak için


Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlaması için 1892 yılında yapılan Hamidiye Tabyası’nı restore eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, birden çok hataya imza attı. İsimler, rütbeler, tarihler birbirine karıştırıldı. Tabyanın betona dönen görüntüsü de tepki çekiyor.         II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabya’sını restore eden Kültür ve [...]
ARŞİV
Subscribe