Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
BERSPLEIN ve Congresgebouw
Share 1 August 2018

Tasarım: META architectuurbureau

 

 

 

 

 

 

 
META architectuurbureau ve Eduardo Souto de Moura, Bruges’deki Beursplein & Congresgebouw kentsel yenileme projesini tasarladılar.

 

 

Bruges Şehri, bina fiziği ve programlama açısından çağdaş gereksinimlerin yetersiz kalması gittikçe artınca bir kentsel yenileme projesine başlamaya karar verdi.

 

 

 

 

 

 
Bir kongre binası (congresgebouw) ile genişletilen yeni Beursplein (kapalı bir kamu meydanına dönüştürülen bir sergi salonu) inşasına ek olarak, tüm site de yenilenecektir.

 

 

Bir sergi salonu ve konferans merkezi kombinasyonu, iki işlev arasında doğal bir yakınlaşma yaratır.

 

 

 

 

 
Ayrıca, bir konferans tesisinin eklenmesi sadece Bruges’in kalbinde 500′den fazla kişiden oluşan gruplara yönelik talebi karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda Bruges’in ziyaretçilerine ve turistlere (özellikle hafta sonları) neler sunabileceğini planlıyor. Mimarlar ekibi – Eduardo Souto de Moura ve META architectuurbureau – sergi salonunu, ticaret fuarları ve konserler gibi her türlü etkinliğin yapılabileceği kapalı ve kilitlenebilir bir meydan olarak tasarladılar.

 

 

 

 
Ancak aynı zamanda, hiçbir etkinlik planlanmadığı zaman, bina kamuya açık bir meydana dönüştürülebilir: Bu, tüm yoldan geçenler tarafından erişilebilir ve mahallenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Sergi salonunun dış duvarlarının, nadas dönemlerinde kapalı bir kamu meydanı oluşturmak için açılması, mantıklı bir harekettir. Bu kentsel yenileme projesi, hem mahalle odaklı hem de kentsel bir yapı sunuyor ve bu da kullanım için bir zevk ve bölgeye ve daha geniş bir şehre yeni bir dinamizm getiriyor. Beursplein & Congresgebouw, ortak bir giriş ile birbirine bağlıdır ve aynı anda veya tamamen bağımsız tesisler olarak kullanılabilir. Sergi salonu yatay olarak düzenlenirken, mahalleye aşılanır ve hemen dışarıdan erişilebilir, kongre salonu dikey olarak istiflenir.

 

 

 
En az 500 kişiyi barındırabilen bu son hacim, “üç sandalye ilkesine” göre tasarlanmıştır: Bir konferans delegesine, genel toplantı salonunda, toplantı salonlarında ve yemekhanede bir koltuk tahsis edilir. Bu yemek alanı, Bruges silüetinin eşsiz manzarasını sunan bir terasın bitişiğindedir. Bruges’deki Beursplein & Congresgebouw sağlam bir görünüme sahiptir ve geri dönüştürülmüş tuğladan yapılmıştır. Tüm bina, zeminin şeffaflığını artıran ve çerçevenin kamusal karakterini vurgulayan metal çerçeveler ve demirbaşlarla bir cam kaide üzerine oturmaktadır.
Şu anda Beursplein’i tanımlayan mevcut ve yüksek oranda değerli ağaçların korunması, tasarım ekibinin en başından beri temel bir ilkesiydi. Onları gereksiz yere kazmak asla bir seçenek değildi. Bu vizyon, sadece kentle değil, aynı zamanda mahalleyle açık bir diyalog içinde olan yeni bir yapının tasarımına yönelik stratejinin ayrılmaz bir parçasıdır.

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe