Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Share 23 July 2018

Mimarlık 402 sayı (Temmuz-Ağustos 2018) yayımlandı!

 

 

 

 

 

 

Dergi baskıya gitmek üzereyken UNESCO’dan gelen haber hepimizi sevindirdi ve sevincimizi hemen bu sayının kapağına da yansıttık. Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Göbekli Tepe, artık Türkiye’nin 18. miras alanı olarak Listede yer alıyor. Önümüzdeki sayıda yerleşkenin geleceğine ilişkin öngörüleri Göbekli Tepe kazı ekibinin kaleminden okuyacağız. Peki, Göbekli Tepe’deki çalışmaların aslında günümüze dair çok önemli bir sözü olduğunu farkında mıyız? Yazılı kaynakların olmadığı bir dönemde yaşamın sürdüğü bu alana ilişkin bilgi elde etmemizi sağlayan en önemli bulgulardan biri, yapılar ve yapım teknikleri. Bu durum geçtiğimiz aylarda Ankara Garı’nın bulunduğu alanın bir üniversiteye devri sonrası Doğan Hasol’un, 20. yüzyılın ve Cumhuriyet’in mimari değerlerinin birer birer yıkılmasına referans veren, “Bu gidişle ülkede 20. yüzyıl hiç yaşanmamış sanılacak” çıkışını anımsatıyor. Yazılı kaynaklardan daha güvenilir olabilen yapılı çevredeki verilerin yıkılarak “karartılması”, geleceğe bıraktığımız bilgi birikimini de sekteye uğratıyor. Bu nedenle tehdit altındaki mimarlık mirasımızı korumak için harekete geçmek, her ihtimale karşı da bu yapıları daha çok belgelemek ve haklarında yazmak gelecek nesillere olan borcumuz…

 

 

Son ayların önemli bir gündemi olan 24 Haziran seçimlerinin ardından ise yepyeni yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanımız belirlendi. Seçim vaadi olarak sunulan “millet bahçeleri” fikri daha çevreci politikalar yürütüleceğini düşündürtse de, gerçek böyle mi olacak? Bu sayıda yer alan Murat Balamir’in değerlendirmesi, yapılması gereken kapsamlı altyapı ve çevresel etki değerlendirme çalışmaları göz ardı edilerek kurulan bu düşün “hayat bayram olsa” hayaline benzer naiflikte olduğunu gözler önüne seriyor.

 

 

Mayıs’73-Mart’75 tarihleri arasında Mimarlık dergisi sahibi olarak dergiye katkıda bulunmuş Mustafa A. Aslaner’i kaybettik. Sayın Aslaner’i kendi kaleminden okumak isteyenler, derginin 297. (Ocak-Şubat 2001) sayısında yer alan retrospektife göz atabilir. Kendisini saygıyla anıyor, O ve O’nun gibi derginin bu günlere gelebilmesine katkıda bulunmuş tüm isimlere bir kez daha saygılarımızı iletiyoruz. Onların getirdiği noktadan daha yukarıya götürmek için koyduğumuz taşlardan biri de derginin dijitalleşme çabası oldu. 400. sayı ile birlikte derginin web üzerinden pdf formatında okunabilmesi mümkün kılmamıza ilişkin birçok olumlu görüş aldık. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Başka ne gibi yenilikler bekliyorsunuz? Mimarlar Odası’nın kolektif çalışma biçiminin bir başka ayağı olan Mimarlık dergisinin sürecine katkılarınıza her zaman açığız, haberleşmek üzere.

 

 

Aslı Tuncer Madge

 

 

Serbest MİMAR’ın 30. Sayısı Çıktı

 

 

 

 

 

30. sayımızda da yine farklı bir içerik ile sizlerle yeniden buluşuyoruz.

 

 

Tasarımı henüz sonuçlanmış ya da devam etmekte olan projelerden seçkilerin yer aldığı “Masaüstü” bölümü; büro, ticari yapı, konut, kamu yapısı, otel ve üniversite kampüsü gibi çeşitli projelerden oluşuyor.

 

 

Türk SMD, İstanbul ve İzmir SMD’lerin geçtiğimiz dönemlerde yapmış oldukları etkinliklerin haberlerini “SMD’lerden” bölümünde bulacaksınız.

 

 

“Yaka Resmi” bölümünde kaybettiğimiz Mimar Mustafa Arslan Aslaner hakkında Suzan Esirgen’in yazısı,

 

 

“İyi Şeyler” bölümünde, 2018 yılı Turgut Cansever Ödülleri’nin sonuçları, ACE Mimarlık’ın başlatmış olduğu P’not etkinlik dizisinin haberi ve Emrullah Yıldız’ın jüri üyeliği yaptığı 2018 Autodesk Orta Doğu Öğrenci Yarışması hakkındaki röportajı,

 

 

“YENİ” bölümünde, Özyeğin Üniversitesi Yurt ve Misafirhane&Lojman projesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi projesi, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Binası projesi ve İstinye’de Bir Ahşap Ev projesi detayları,

 

 

“Yarışma” bölümünde Uzundere Cemevi Sosyokültürel Merkez Ulusal Mimari Fikir Yarışması’nda ve TSMD tarafından düzenlenen Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması’nda ödül alan projeler,

 

 

“Yarışmadan Uygulamaya” bölümünde, “İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 2. Kısım 1., 2., 3., 4. Tahsis Alanları Mimari Tasarım ve Yakın Çevre Fikir Proje Yarışması”nda 1. Ödül sahibi projenin müelliflerinin projeleri hakkındaki görüşleri ve projenin detayları,

 

 

Bu sayının yeni bölümü olan “Dünyadan”da, Himalayalar’da konuşlanan sıradışı ve etkileyici “Kumaon Hotel” projesi yer alıyor.

 

 

“Dışarıdan Bakış” bölümünde, bu sayıda, Ömer Kanıpak, “Kraliyet Tabipler Koleji” yapısını mercek altına alıyor.

 

 

Son olarak, “Oradaydık” bölümünde ise Şerife Meriç’in Granada izlenimleri sizlerle buluşuyor.

 

 

 

YAPI 439: YAPI Dergisi’nin Temmuz – Ağustos 2018 Sayısı

 

 

 

 

YAPI 439: YAPI Dergisi’nin Temmuz – Ağustos 2018 sayısında Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık’ın tasarladığı Bodrum Demirbükü Evleri Sosyal Kulüp projesine geniş yer veriliyor. Dergide ayrıca Pichler & Traupmann Architekten tasarımı ÖAMTC Genel Merkezi, Studio mk27 tasarımı Catuçaba Evi, Ulaş Mimarlık tasarımı İTÜ Bisiklet Evi ve OSO Mimarlık tasarımı Transbatur Ofis Projesi’nin yanısıra farklı konulara ilişkin makaleler de yer alıyor. Ayrıca “Çağdaş Akdeniz Evleri” dosya konusu kapsamında ele alınan mimari yapı örnekleri de 439. sayının ilgi çekici içeriklerinden…

 

 

RAF’ın 2018 Temmuz Sayısı Çıktı!

 

 

Türkiye’nin ilk ürün dergisi RAF, Temmuz 2018 sayısı ile mimarları ve uygulayıcıları en yeni ürünlerle buluşturmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

RAF Ürün Dergisi’nin Temmuz 2018 sayısında farklı kullanım alanlarına sahip 34 adet ürün tanıtım sayfası ve 19 reklam bulunuyor. Ürün tanıtım sayfalarındaki güncel iletişim bilgileri ve www.raf.com.tr adresindeki detaylı bilgi formları aracılığıyla firmalara ulaşarak, ürünler ve sistemler hakkında detaylı bilgi alınabiliyor.

 

 

RAF 75′in Kapak Tasarımı Aydan Volkan ve Timur Tanpolat’a Ait

 

 

Raf Ürün Dergisi’nin 75. sayısının kapağında, Kreatif Mimarlık’tan Aydan Volkan ve Timur Tanpolat’ın imzası bulunuyor.

 

 

Proje Dosyası’nda Bu Ay Nikki Beach Resort & Spa Bodrum İncelendi

 

 

Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden biri olan Bodrum’da bulunan ve Global Architecture Development (GAD) tarafından tasarlanan Nikki Beach Resort’ta Akdeniz yaşam tarzından ilham alındı. Tesisin üst düzey lüks anlayışının gösterişli ve çağdaş mimari formlar ile vurgulandığı projede tesis ölçeği, Bodrum’un tarihsel bağlamı ile uyum sağlıyor.

 

 

 

 

 

Türkiye Finans Katılım Bankası Yeni Genel Müdürlük Binası Bu Ay Raf Ürün Dergisi İç Mekan Dosyası’nda

 

 

İç mekan tasarımı M-Ofis Mimarlık tarafından yapılan Türkiye Finans Katılım Bankası yeni genel merkez binası İstanbul Ümraniye’de bulunuyor. Yaklaşık 40.000 m²’si ticari brüt kullanılabilir alan olmak üzere toplamda 60.559 m² brüt inşaat alanına sahip binanın tasarım aşamasında, bankanın ortaklı yapısına ve bir katılım bankası olmasına vurgu yapıldı.

 

 

 

 

 

Gelecek Sayıda…

 

 

İki ayda bir yayımlanan Raf Ürün Dergisi’nin Eylül ayında yayınlanacak olan 76. sayısının kapağını Gönye Mimarlık tasarlıyor. Bir sonraki sayının Proje Dosyası’nda Alper Aksoy Architects tarafından tasarlanan Sakarya Stadyumu yer alırken; İç Mekan Dosyası’nda ise uygulama ve şantiye süreçleri YOO Mimarlık tarafından yapılan Galeries Lafayette incelenecek.

 

 

RAF Ürün Dergisi’nin içeriğine www.raf.com.tr adresinden ulaşabilir, RAF 75 Temmuz sayısındaki malzemeleri ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

 

 

Arredamento Mimarlık-322  Sayısı Çıktı

 

 

 

 

DOSYA:

CİDDİYET VE MİMARLIK

ROZANA MONTIEL,MEKSİKA

FUTURE EPİGRAPHS

VENEDİK’TEN BİENALİ NOTLARI

ERKMEN’İN İMGELER İNDEKSİ:REMİX

GANJA MALL

FJORDENHUS

ADALAR’DA MİMARİ  MİRAS

 

 

XXI Temmuz – Ağustos 2018 sayısı çıktı

 

 

 

 

XXI’de bu ay, “Serbest Mekan” temasıyla gerçekleşen 16. Venedik Mimarlık Bienali dosyası var. Bienal temasının kendisi kadar muğlak kurmamak için gayret ettiğimiz dosyamızda Aslı Çiçek, Ezgi Tezcan, Hülya Ertaş ve Lerzan Aras’ın bienal notlarının yanı sıra Türkiye Pavyonu’ndaki ilk atölyeye katılmış öğrenciler Ali Tıknazoğlu, Joana A. Graça ve Mary Nassi’nin yazılarını okuyabilirsiniz. Ayrıca Melis Uğurlu’nun müzik aracılığıyla yaratılan özgür mekanlar üzerine yazısı da bu sayıda yer alıyor. José Adrião Arquitetos tasarımı Fonte Nova Meydanı, Kreatif Mimarlık tasarımı Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü, 1+1>2 tasarımı Cam Thanh Toplum Merkezi, ELII tasarımı 093 • Save the Children ve AREA’nın Yarınlar: Olası Gelecekler İçin Kentsel Kurgular sergisi kapsamında tasarladığı Victoria: Giriş Yolu/Çıkış Yolu projesini de Temmuz-Ağustos sayımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

Natura Dergisi Mayıs Haziran 2018 Sayısı Çıktı

 

 

 

 

 

GRILL POLONEZ RESTAURANT VADİ İSTANBUL GÖRKEM VOLKAN DESING STUDIO

 

 

RUA DO PARADLSO’DA BİR EV/HOUSE IN RUA DO PARADISO FALA ATELIER

 

BASF TÜRKİYE OFİSİ/BASF TURKEY OFFICE MİMARISTUDIO

 

 

BJK NO1903 MEHMET ÜSTÜNKAYA SOSYAL TESİSLERİ/BJK NO1903 SOCIAL COMPLEX ELİPS TASARIM VE MİMARLIK/ELİPS DESING & ARCHITECTURE

FEZA ÖKTEN KOCA

 

 

KATAR ULUSAL ARŞİVİ/QATAR NATIONAL ARCHIVE ALLIES & MORRISON ARCHITECTURE

 

 

 

Mimar.ist Sayı 62 (Yaz 2018)

 

 

 

 

İstanbul’un Cumhuriyet Dönemi Modern Mimarlık Mirası

Doğan Tekeli-Ebru Omay Polat-Nezih Aysel-İdil Erkol Bingöl-Burcu Selcen Coşkun-Melek Kılınç-Mustafa Gülen

Tarihi Yapıların Korunmasında Bir Yöntem Olarak  ”Anıt İzleme” Sistemi

 

 

 


Yorum yazmak için


İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray, hızlı trenin kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme ‘gar’ olarak düzenleniyor.           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek [...]
ARŞİV
Subscribe