Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Feyenoord Şehri
Share 18 July 2018

Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA)

 

 

 

 

 

Kendine has tasarımından dolayı tarihsel olarak önemli bir stadyum, oval stantlar sahaya yakın olarak konumlandırıldığından seyirciler ve oyuncular yakınlığı çok önemlidir. De Kuip benzersiz ve yoğun atmosferi ile bilinir. 80 yıl önce, Rotterdam merkezli futbol kulübü Feyenoord’un şu anki stadyumu artık modern talepleri karşılamıyor.
Futbol kulübünün hem ulusal hem de Avrupa futbol liglerinde genişleyen emellerini kolaylaştırmak için, son on yılda yeni ve yenilenmiş bir stadyum için birçok plan yapılmış ve sunulmuş olup, bunların hiçbiri nihai onay almıştır. 2016 yılında, Operatie NL, OMA ve Feyenoord farklı bir yaklaşım önerdi: Yeni bir stadyumun inşaatı çevredeki mahallenin gelişimi ile birleşti.

 

 

 

 

 

 


Futbol kulübü ve Rotterdam belediyesi ile işbirliği içinde OMA, ihtiyacı olan şehrin mahallelerinden biri olan Rotterdam Zuid’in kentsel gelişimi için katalizör görevi görecek olan yeni 63.000 kişilik stadyumu tanıtan Feyenoord City Masterplan’ı geliştirdi. Bu aynı zamanda bölgenin gençleşmesi ve ekonomik gelişmesini de tanımlıyordu.
Üç potansiyel proje sahasının dikkatli bir şekilde ele alınmasından sonra, kuzeybatıdaki De Veranda mahallesine deniz kıyısındaki bir yer seçildi. OMA’nın Feyenoord Şehri’nin ana planı beş ana unsurdan oluşmaktadır: Feyenoord için yeni ve daha büyük bir stadyum, De Kuip’in yenilenmesi ve Kentsel Köprü, Şerit ve Kuip Parkının geliştirilmesi. Mevcut stadyum De Kuip yenilenecek ve dairelere, ticari alana, atletizm spor merkezine ve kamu meydanına dönüştürülecek. Stadyumu çevreleyen alan Kuip Park, spor ve boş zaman aktiviteleri ile konutlar için yeşil alan sunacak. Üç boyutlu bir yaya geçidi olan De Strip, eski stadyumu yeni stadyumla birleştirecek ve yeni kamusal ve ticari alanların yanı sıra otopark imkanlarını da içerecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, Feyenoord Şehri Laan op Zuid’e yavaş trafik için bir gezinti yolu olan Urban Bridge üzerinden bağlanacaktır. Maas nehri, demiryolu ve otoyol arasında yer alan stadyum, altyapı, otobüs ve toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı sağlayan bir altyapı düğümüne yerleştirilmiştir. Yeni altyapı ve stadyum gelişimine, merkezinde spor yapan kapsamlı bir sosyal program eşlik ediyor. Feyenoord, Rotterdam Zuid sakinleri için yeni bir çok spor kulübü kuracak ve spor katılımını teşvik etmek için çevredeki mahallelerle işbirliği yapacak.

 

 

 

 

 

 

 


Toplamda, Feyenoord Şehri’nin programı 180.000m2 konuttan oluşmaktadır; Yeni bir sinema, restoranlar, oteller ve mağazalar ile bir spor deneyimi merkezi ve spor alanları da dahil olmak üzere 83.000m2 kamu programına sahip 64.000m2 ticari alan. Feyenoord futbol kulübüne yeni bir ev sağlamak ve gelecekte kullanılmak üzere De Kuip’i yenilemenin yanı sıra, OMA’nın Feyenoord City masterplanı Rotterdam Zuid’in yeniden inşasını kıvılcım getirmeyi, deniz kıyısını harekete geçirmeyi ve şehrin bu kısmını civardaki mahallelere yeniden bağlamayı amaçlamaktadır.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. çok klas bir çalışma demeliyim

    Sermet Akagündüz | 19 July 2018


Yorum yazmak için


İTܒnün mühendislik eğitimi verilen iki kampüsünün yer aldığı tarihi Gümüşsuyu ve Maçka binalarının satışı için Rektörlük tarafından Anıtlar Kurulu’na başvuruda bulunulduğu öne sürüldü.       İTÜ’nün mühendislik eğitimi veren iki kampüsünün bulunduğu tarihi binalardan Gümüşsuyu Kışlası da Maçka gibi Balyan kardeşlerin eseri / Fotoğraf: nenerede.com İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) ait Gümüşsuyu ve Maçka binalarının [...]
ARŞİV
Subscribe