Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Zemin etüdü yapılmayan hastane 3 yıldır açılamıyor: Heyelan bölgesine hastane yapmışlar
Share 11 July 2018

Gümüşhane’de 2015’te yapımı tamamlanan ancak hâlâ açılamayan devlet hastanesinde, toprak kayması nedeniyle çatlaklar oluştu. Acil bölümünde ise, her yağmurda su baskını yaşanıyor.

 

 

 

 

 

Gümüşhane’nin Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012 yılında başlanan ve 51 milyon liraya mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi yer alan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015 yılında tamamlandı. İnşaatının tamamlanmasının ardından, yamaç arazide elde edilen alan üzerine inşa edilen hastane binasında ve zemininde çatlaklar oluştuğu gözlendi.

 

 

Yüklenici firma aracılığıyla, hastane binasının çevresinde olası bir kayma riskinin önüne geçebilmek için arazide ‘fore kazık’ uygulamasıyla önlem alınması gündeme geldi. Fore kazık uygulanacağı planlanan ve kayma riski taşıyan alan için harekete geçen Valilik, Gümüşhane Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerle görüştü, ortak çalışma başlattı.

 

 

40 milyon ek maliyet

 

 

Çalışmalar sonucunda, hastanenin hizmete girebilmesi için bölgede 40 milyon liralık maliyeti bulması öngörülen zemin güçlendirme ve heyelan önleme çalışmalarının yapılması gerektiği belirlendi.

Alan yanlış, ulaşım çok zor

 

 

Hastanenin 3 yıldır hizmete girmemesine tepki gösteren bölge halkı ise yetkililere seslenerek, acil çözüm bulunmasını istedi. Bir yurttaş, “Hastanenin kaydığını, sadece çamaşır yıkandığını ve MR çekildiğini söylüyorlar. Biz bundan memnun değiliz. Şehir merkezinden hastaneye ulaşım da zor. İnsanlar taksi tutup gitmek zorunda kalıyorlar. Bir servis yok. Kesinlikle bir çözüm bulunmalı” dedi.

 

 

Hastanenin ihmal ve yanlış alan tercihinden dolayı faaliyete geçemediğini belirten başka bir yurttaş ise, “Hastanede çatlakların oluştuğu, yağmur yağdığında acil kısma devamlı su dolduğu, yolun devamlı kaydığı, zeminde 3 katman olduğu, orta katmanında kayma oluştuğu tespit edilmiş” diye konuştu.

 

 

ODTܒden destek istendi

 

 

Gümüşhane Valisi Okay Memiş de, ODTܒden gelen uzmanların yapacakları yaklaşık 2 hafta sürecek çalışmanın ardından kararın verileceğini ve hastaneyi mümkün olan en kısa sürede hizmete alacaklarını kaydetti. Davet üzerine ODTܒden Gümüşhane’ye gelen bir grup uzman heyetin, hastane ve çevresinde inceleme çalışmalarına başladığı öğrenildi.

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Tarleton State Üniversitesi, zarif patinalı dış cephelerine ile yüksek performanslı yaşam alanları eklemektedir.           Teksas’ın Fort Worth kentinin bir saat güneybatısında Stephenville, Teksas A & M Üniversitesi Sisteminin bir üyesi olan Tarleton State University’nin (TSU) ana kampüsünde yer alıyor. TSU, 1899 yılında John Tarleton Ziraat Koleji olarak kuruldu ve daha sonra [...]
ARŞİV
Subscribe