Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Longhouse
Share 9 July 2018

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Ahşap Tasarım

 

 

 

 

 


Nüfus artışı ve kentleşme yoluyla gezegene artan talepler ile enerji, 21. yüzyılın en büyük zorluklarından biri olmaya devam ediyor. Binalar, küresel kaynakların ve üretilen tüm enerjinin en büyük tüketicilerinden biridir ve sera gazları ve katı atıklara birincil katkı sağlamaktadır. Yapılı çevrenin dramatik kaymalarla karşı karşıya olduğu anda, enerji-akıllı bina prototiplerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha önemlidir.

 

 

 

 

 
Ahşap tabanlı bina tasarımı ve inşaat teknolojisi olan kütük kereste, düşük ve yüksek katlı uygulamalar için verim, hız, hassasiyet ve çok yönlülüğü nedeniyle son birkaç yılda dikkat çekti. Kitlesel kereste binaları, özellikle Amerika’nın orman sağlığı ve restorasyonu üzerindeki potansiyel etkileri ve teknolojinin çevresel faydaları nedeniyle Kuzey Amerika’da daha yaygın hale geliyor. Massachusetts Institute of Technology’de tasarım atölyesi olan MIT Mass Timber Design, bu teknolojilerin tasarım ve mühendislik potansiyelini araştırdı ve bir kereste yapım prototipini geliştirdi: The Longhouse. Longhouse, tüm dünyadaki tarihi yerleşimlerle ve Amerika, Asya ve Avrupa’da kullanım alanıyla tarih boyunca ortak bir yapı türüdür. Longhouses, bu tarihi topluluklar için pek çok fonksiyona hizmet etti, ancak neredeyse her zaman sivil veya çok aileden oluşuyordu.

 

 

 

 

 

 
Çoğunlukla topluluk toplantısı, sivil hükümet, toplumsal çalışma yerleri ve bilgi alışverişi için genel bir alan vardı. MIT Longhouse, bu zengin kültürel simgesine dayanan ortak kullanım alanları için tasarlanmıştır. Longhouse, birlikte çalışma, egzersiz sınıfları, sosyal mikserler, sergiler, akşam yemeği toplantıları ve konferanslardan oluşan bir dizi etkinlik senaryosunu kapsayacak şekilde tasarlanmış çok işlevli bir binadır. Esneklik için geniş bir geniş alan yüksekliğine ulaşmak amacıyla bina, binanın daha kısa boyutuna yayılan bir dizi ahşap lamine kaplama kereste (LVL) kemeri olarak tasarlanmıştır.

 

 

 


Her bir kemer, yapıdaki deformasyonları en aza indirmek ve binaya genel sağlamlık sağlamak için ince duvarlı bir üçgen profilden yararlanır. Bina tasarımı, bir enerji üreticisi olmak için sürdürülebilir özellikleri entegre eder. Bina yönelimi ve testere dişi tavanının derinliği ve açısı yerel güneş koşulları ve doğal gün ışığı ihtiyaçları için ayarlanabilir.

 

 

 

 

 
Yüksek izolasyonlu bir zarf ile düşük bir pencere duvar oranı enerji verimli bir binaya olanak tanır. Proje, verimli montaj için bir prefabrik modüler sistemi sağlamak üzere Bilgisayar Sayısal Kontrollü (CNC) üretim süreçlerini kullanmaktadır. Longhouse, mimarlık ve teknolojinin kesişme noktasında sürdürülebilir binaların geleceğini araştıran MIT Mimarlık tasarım atölyesi olan Kütük Kereste Tasarımında disiplinler arası bir ekip tarafından geliştirildi. MIT Mass Timber Design, MIT’nin Mimarlık Bölümü, BuroHappold Engineering ve Nova Concepts tarafından cömertçe desteklendi.

 
Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi     Anthony Browell Glenn Murcutt   Kamu mimarisi ve tasarım projelerini destekleyen, Avustralya merkezli  Melbourne’da bulunan Naomi Milgrom Vakfı, bugün Avustralya’lı mimar Glenn Murcutt, Hon’u görevlendirdiğini duyurdu. FAIA, altıncı yıllık MPavilion’u Glenn Murcutt tasarlayacak. [...]
ARŞİV
Subscribe