Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Fikirtepe’de riskli alan kararı iptal!
Share 7 July 2018

İSTANBUL’da Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesi kentsel dönüşümün en sancılı yaşandığı alanlardan. Yaklaşık 7 yıl önce başlayan dönüşüm devam ederken önemli bir gelişme yaşandı. Mayıs 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan riskli alan kararına karşı dava açıldı ve yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

 

 

 

 

 

Riskli alan kararının iptali için dava açan vatandaşlar, yapılarının sağlam ve ruhsatlı olduğunu, kararın mülkiyet hakkını kısıtladığını iddia etti. Danıştay 14. Daire riskli alan kararına karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı aldı. Kararda, 5931 bina, 1424 ticari birim, 529 adet küçük sanayi birimi, 2 adet okul bulunan alanın bilimsel veriler içeren herhangi bir teknik inceleme olmadan riskli alan ilan edildiği belirtildi. Bakanlık yeniden bir riskli alan kararı çıkarana kadar bölgede bu karardan gelen haklar kullanılmayacak. Mesela 3’te 2 anlaşma sağlanan yerlerde dönüşüme dahil olmak istemeyen 3’te 1’in hakları açık arttırma ile satılıyordu. Şimdi bu yapılamayacak.

 

 

KARAR NE ANLAMA GELİR

 

 

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ise bundan sonra neler olur sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bu karar İstanbul’da birçok ilçe için de alındı. Mesela Danıştay Gaziosmanpaşa için riskli alan kararını iptal etti. Ancak Bakanlık Nisan 2016’da bir düzenlemeye giderek bu gibi durumlara karşı b planını hazırladı. Eğer bir ilçede yapılaşmanın yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı ise riskli alan kararı alınıyor. Şimdi Fikirtepe’de de bu nedenle yeniden riskli alan kararı alınmasını bekliyorum. Üstelik bu karara Danıştay da iptal veremiyor.”

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş ise alınan kararla kentsel dönüşüm sürecinin sekteye uğramasına izin vermeyeceklerini söyledi. Demirtaş, “Şu an bölgede yarım kalan inşaatla var ve tamamlamak için devreye girdik. Bu karar bizim direksiyona geçme nedenimizi ortadan kaldırıyor. Ama hemen gerekli adımları atarız. Vatandaşın ortada kalmasına izin vermeyiz” dedi. Bölgede çok sayıda vatandaşın mağdur olduğuna dikkat çeken Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise yeni kararın bir belirsizlik yarattığını ve bunun ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

 

 

Bölgede kurumsal firmalar yeni projelerini tamamlarken, kimi firmalar bu süreçte iflas etti ve işleri yarım bıraktı.

 

 

 

Kaynak : Hürriyet


Yorum yazmak için


AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi     Anthony Browell Glenn Murcutt   Kamu mimarisi ve tasarım projelerini destekleyen, Avustralya merkezli  Melbourne’da bulunan Naomi Milgrom Vakfı, bugün Avustralya’lı mimar Glenn Murcutt, Hon’u görevlendirdiğini duyurdu. FAIA, altıncı yıllık MPavilion’u Glenn Murcutt tasarlayacak. [...]
ARŞİV
Subscribe