Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yeşil Çatılı Kent Tasarımı…
Share 5 July 2018

Tasarım: MVRDV – Winy maas, Jacob van rijs ve Nathalie de Vries

MVRDV, Çin, Şangay, Zhangjiang’ta gelecek için yeşil çatılar ve parklar olan bir kent manzarası planlıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

MVRDV, Şanghay’ın pudong bölgesinde 100.000 metrekarelik rekreasyon ve kültür merkezinin yapılması için bir yarışma kazandı. ‘Zhangjiang gelecek parkı’ olarak adlandırılan proje, doğa, kültür ve eğlenceyi birleştiren toplumsal kamusal olanaklarla bölgenin yeni odak noktaları olarak düşünüldü. Şema dört mekandan oluşuyor: bir kütüphane, bir sanat kompleksi, bir performans tesisi ve bir spor merkezi. Proje, çok sayıda halka açık plazanın ve 56.000 metrekarelik bir kamu parkının gerçekleştirilmesini de içeriyor.

 

 

 

 

 

 

Zhangjiang gelecek parkı hem ulusal hem de uluslararası şirketler için yüksek teknoloji ve inovasyon bölgesinin bir parçasını oluşturuyor. Buna ek olarak, bölge, yakınlarda yaşayan işçiler ve aileleri için ikamet imkanı sağlamaktadır.

 
MVRDV’nin kurucularından olan Nathalie de Vries, “zhangjiang gelecek parkı için doğal yeşil alana saygı duymak istedik ve iki nehirle ayrılmış ada konumundan çıktık” diye projeyi anlatıyor. ‘Kompleksin tamamı, kamuya ve kültürel tesislere sahip yüksek kaliteli kamusal alan sağlayarak, burada çalışıp burada yaşayan insanlar için gevşeme ve heyecan yaratacak bir yer haline gelecektir.’

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerleşimin kalbinde dört bina, yapıların çevredeki park alanlarının bir uzantısı oluşturmasını sağlayan erişilebilir yeşil çatılarla kaplıdır. Bir ‘ikinci şehir katmanı’ olarak düşünülen bağlantılı binalarda bitişik nehir ve daha geniş mahalle manzaraları bulunmaktadır. Yeşil çatılar biyoçeşitliliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yağmur suyu drenajı, temiz hava, gürültü azaltma ve ısı yalıtımı sonucunda enerji tasarrufu gibi sürdürülebilirlik avantajları sağlar.

 

 

Aşağıda, tanınabilir bir bina koleksiyonu “manzara içinde silüetlenmiş çatlaklar” olarak ortaya çıkmaktadır. Yapılar nereden görüldüğüne bağlı olarak farklı bir perspektif sağlamaya çalışırlar. Projeyi tamamlarken MVRDV, ko-mimarlar ISA’nın yanı sıra Rotterdam merkezli firma Openfabric projenin peyzajından sorumlu olacak.

 

 

 

 
Kaynak: www.designboom.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: 3XN Danimarkalı firma 3XN, Toronto’daki global emlak firması Hines için 10 katlı, çapraz lamine ahşap yapı tasarlıyor.       Global gayrimenkul, geliştirme ve yönetim şirketi Hines, Minneapolis’te (şu anda Katerra’nın sahip olduğu) yerel firma Michael Green Architecture tarafından tasarlanan 24.5 milyon dolarlık T3 binasını 2016′da açtığında, yedi katlı, 20.000 metrekarelik yapı Amerika Birleşik [...]
ARŞİV
Subscribe