Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yaya Köprüleri – İnşa Edilmiş Hafiflik
Share 4 July 2018

Yaya köprüler diğer geçişlere göre oldukça kolay. Sonuçta, insanlar motorlu taşıt veya tren kadar ağır değiller. Yaya köprülerinin sadece küçük yükler taşıması gerektiğinden, mimarlar çok farklı fırsatlara sahipler. Bunlar resmi tasarımda veya mekanik işlevlerde çeşitli şekillerde kullanılır. Sonuçlar genellikle şaşırtıcı.

 

 

 Daniel Hopkinson, Media City yaya köprüsü

 

 

 

 “Tork:” ile hafiflik Media City yaya köprüsü

 

 
Manchester yakınlarındaki Media City yaya köprüsü, böylesine inanılmaz inşa zahmetsizliğinin bir örneğidir. Bu, Salford’daki MediaCityUK’un ana kompleksi (adını alır) Stretford tarafındaki çevre binalarını bağlar. 100 metrelik yapının silueti o kadar dardır ki, teleferikli köprüyü uzaktan tanıyan fan benzeri pilon için olmasa herhangi bir mesafeden çok kolay gözden kaçacak anlaşılmayacaktı. Salıncak köprüsü olarak tasarımı, bu geçişin inanılmaz inceliğinden daha da şaşırtıcıdır. Pivot noktası kıyıya çok yakın konumdadır, bu da köprünün büyük bir kısmının Irwell nehri boyunca büyük bir süpürme hareketine dönüşmesi anlamına gelir.

 

 

Steve Speller; Rolling Köprüsü, Londra

 

Londra’nın hareketli sanatçıları: Rolling Bridge ve Fan Bridge

 

 
2011′den itibaren Wilckinson Eyre’ın hassas göz alıcıları, İngiltere’deki hafifliği ile hareketli yapıya sahip tek köprü değil. Londra’da, belirli bir mekanik şov etkisi elde etmek için hafif ağırlığından faydalanan birbirine yakın iki yaya köprüsü vardır. Bunlardan ilki 2004 yılında Heatherwick Stüdyosu tarafından tasarlanan Paddington Basin’deki Rolling Köprüsü. 12 metre uzunluğundaki geçiş sekiz adet üçgen hareketli bölümden oluşuyor. Bunlar, köprünün tekneler için dar kanallara temiz bir poli, temizleyici erişimi gibi kıvrılmasını mümkün kılar. Ortaya çıkan sekizgen biraz bir hamster tekerleğini andırır.

 

Edmund Sumner; Merchant Square yaya köprüsü, Londra

On yıl sonra, Rolling Bridge hemen köşede benzer şekilde sevimli ve eşsiz bir kız kardeşi yerini aldı. Knight Architects’in Merchant Square Yaya Köprüsü sadece 200 metre uzaklıktadır. Yerel olarak insanlar buna “Fan Köprüsü” diyorlar. Rolling Bridge’de olduğu gibi, su yolunu temizlemenin yolunu ifade eden bir takma addır. Köprü açıldığında, bu tekil elemanlar yavaş yavaş ve zarifçe bir fan gibi katlanır.

 

 

Suya yakın inşa edilmiş: Ravelijn Köprüsü

 

 
Hollanda’nın Bergen op Zoom şehrinde bulunan Ravelijn Köprüsü, teknelerin önünü açmıyor. Onları taklit eder. Ahşap yapı 2014 yılında bir kale adasını şehir merkezine bağlamak ve daha önceden var olan bir köprünün yanı sıra adadan ek bir kaçış yolu oluşturmak için RO & AD Architecten tarafından oluşturulmuştur. Köprü su üzerinde yüzer ve bir zamanlar kaleye giden teknelerin beslediği 80 metrelik güzergahı kırar. Köprünün dışbükey şekli onu mümkün olduğunca su yüzeyine yakın olarak yönlendirir, böylece yansıma yoktur. Kış aylarında, sadece buz pateni için yan tarafa konabilir.

 

Bu  köprülerinin hepsi, sadece “ayakları üzerinde yürüdüğü” için değil, aynı zamanda hayret verici bakışlarla da görülen ikonik karakterli türlerdedir.  Ancak, çok fazla dikkat çeken, geçen yıl Zhangjiajie’deki Büyük Kanyon Köprüsüdür.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: blog.allplan.com

Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Yasak ve yıkımın hedefi olan kentlerden Nusaybin’de, zorla yerinden edilen ailelere tapuları karşılığı verileceği söylenen evler verilmiyor. Tapu bekleyen ailelere verilmesi gereken kira yardımı da 6 aydır ödenmiyor. Bunun yanı sıra TOKİ evleri sorunlarla dolu; dış duvarlarda kullanılan taşlar dökülüyor, apartman çevrelerinde dolgu yok, henüz yerleşim olmasa da toprağın zemine oturmasıyla çatlaklar ve boşluklar oluşmuş. [...]
ARŞİV
Subscribe