Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Chicago Nehirkıyısı…
Share 29 June 2018

Tasarım: Ross Barney Architects
Editör: Ian Volner

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Şehre bir armağan olarak, bir zamanlar ihmal edilmiş nehir kıyısını geniş bir kamusal alana dönüştüren bir dizi olanak sunarak Chicago’nun katmanlı, farklı tarihini kucaklayan bir proje ortaya çıktı.” Jüri raporundan…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacobs / Ryan Associates, Sasaki, Benesch, Collins Engineers ve Schuler Shook dahil olmak üzere tasarım, mühendislik ve kamu işleri sektörlerindeki dinamik işbirlikçi ekiplerle birlikte çalışarak yerel firma Ross Barney Architects, uzun zamandır düşünülen bir kentsel rüyayı gerçekleştirdi: Chicago Nehrini, bir çok şeyi ihmal etmiş kuşaklara Chicago’yu şimdi geri veriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neredeyse bir asırdır, Loop’u böylesine dikkate değer bir şehir planlaması örneği olan Wacker Drive’ın çok katmanlı alt yapı tabakası haline getiren özellik, nehrin kenarını izole etmenin saptırıcı etkisine sahipti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamuya üç aşamada açılan ve 2016′da tamamlanan yeni Chicago Riverwalk projesi, su yolunun güney tarafını, bankalarını kaplayan programatik cazibe merkezlerinden oluşan kontaklarının yanısıra aynı zamanda erişim noktalarının daha da yükselmesine yol açtı. Bu fonksiyonel düğümlerin daha kolay ulaşımı sağladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Su ve Aşağı Wacker Drive arasındaki 96 metrelik derinlikteki bir marj içinde çalışan tasarım ekibi, tekne kiralama, açık havada yemek yeme, nehir ekolojisindeki yorumlayıcı etkileşimler ve herkese açık performans mekanları gibi çeşitli etkinliklere yer açmayı başardı. Gömülü led aydınlatma, ahşap çizgili banklar ve gür yeşillikler ile merdiven tarzı oturma alanı sunan bu proje, zarif bir şekilde düzenlenmiş nehir kenarı koridoru meydana getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loop’un ve Michigan Gölü kıyılarının batı kesimleri arasında doğal ve kullanışlı bir yaya yolu olarak kullanılan nehir yürüyüşü, Chicago’yla karşılaşmak gelişmeyi teşvik etmek ve sonuçta kentteki genel yaşam kalıplarını yeniden şekillendirmek gibi görünen yeni ve radikal bir yol oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com
Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi     Anthony Browell Glenn Murcutt   Kamu mimarisi ve tasarım projelerini destekleyen, Avustralya merkezli  Melbourne’da bulunan Naomi Milgrom Vakfı, bugün Avustralya’lı mimar Glenn Murcutt, Hon’u görevlendirdiğini duyurdu. FAIA, altıncı yıllık MPavilion’u Glenn Murcutt tasarlayacak. [...]
ARŞİV
Subscribe