Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Audain Sanat Müzesi
Share 23 June 2018

Tasarım: Patkau Architects

 

 

 

 

 

 

 

 

Audain Sanat Müzesi, 18. yüzyılın sonlarından günümüze uzanan British Columbia sanatı da dahil olmak üzere, Michael Audain’in kişisel sanat koleksiyonunu sergilemek ve sergilemek için inşa edilen özel bir müzedir. Tasarım, yerel kültürü Fitzsimons Deresi’nin yeniden canlandırılmış taşkın yatağının içine yerleştirerek ve Whistler’a özgü muazzam kar yağışı stratejik olarak dökerek, her türden kalıcı koleksiyon ve gezici sergilerle yerel kültürü birleştirerek üç ana belirleyicide dolaşıyor. Binanın minimal iç mekanları sanatın gerisinde kalmıştır ve sakin dış cephesi doğal manzarayı ön plana çıkarmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 AIA ENSTİTÜSÜ MİMARLIK JÜRİSİ ONUR ÖDÜLLERİ:

 

 

Kullanıcıları doğanın etrafına dolandıran, insan yapımı ve doğal arasındaki sınırları yok eden güzel, dinamik bir proje. Sadece sanatı değil, çevre dostu tasarımı eğitmek için bir kültür mıknatısı yaratır. Zarif yapı, büyük miktarda kar yağışı alan bir alanda taşkın topoğrafyasının üzerinde durur ve bu unsurları, ortamı kucaklayan bir mimari formla savaşır. İnsanların sanatla yaşaması için fırsat. Binanın tipolojisi Kanada için bir basamak taşı, yeni bir ikon ve İngiliz Kolombiyası için bir anıt. Hepimizi yükseltmemize yardım etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımcısından:

 
Audain Sanat Müzesi, British Columbia’nın Whistler şehrinde bulunan 56.000 metrekarelik özel bir müze. Michael Audain’in 18. yüzyıldan günümüze kadar British Columbia’ın görsel kaydını izleyen kişisel sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapacak. Dünyanın en iyi eski First Nation maskeleri koleksiyonlarından birini, Emily Carr resimlerinin mükemmel bir koleksiyonunu ve Jack Shadbolt, EJ Hughes ve Gordon Smith gibi Kanada’nın en önemli savaş sonrası sanatçılarının eserlerinin yanı sıra Jeff Wall, Rodney Graham, Stan Douglas ve diğerleri gibi uluslararası saygın çağdaş sanatçılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müzenin tasarımı üç güçlü belirleyiciyle şekilleniyor. İlk belirleyici, hem Michael Audain’in koleksiyonunun kalıcı sergisine hem de bu koleksiyona yan yana, Kanada ve dünyanın dört bir yanından gelen her türden geçici sergilere ev sahipliği yapma ihtiyacıdır. İkinci belirleyici, Whistler’daki muhteşem, her daim bozulmamış orman bitki örtüsüyle kutsanmış olsa da, Fitzsimmons Deresi’nin taşkın yatağının içinde yer alan güzel ama zorlu alan. Üçüncü belirleyici, yaklaşık 15 ft yıllık birikmiş derinlik ortalamaları olan Whistler’a özgü muazzam kar yağışıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tasarımımız, bu belirleyicilere basit ve doğrudan bir dizi ardışık kamusal alan ve galeriyi çevredeki ormandaki varolan bir doğrusal boşluğa yansıtmak suretiyle yanıtlıyor. Yerden tam bir hikâye yükseltilmiş ve idare ve evin arkasındaki destek fonksiyonlarını içeren dik eğimli bir çatı ile taçlandırılmıştır.

 

 

Whistler Köyü’nün yaya omuriliği olan “köy gezintisinden” başlayarak halka açık yaya bağlantısı oluşturmak için bina tasarımı ve siting çalışması, sinerjik bir şekilde site içerisinde çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Proje: Audain Sanat Müzesi
Müşteri: Audain Sanat Müzesi
Mimari: Patkau Architects, Vancouver, British Columbia. John Patkau, AIA, Patricia Patkau, Hon. FAIA, David Shone, Michael Thorpe, Mike Green, Marc Holland, Cam Koroluk, Dimitri Koubatis, Tom Schroeder, Luke Stern, Peter Suter, David Zeibin (proje ekibi)
İnşaat Müdürü: Axiom Builders
Yapısal: Denge Danışmanlığı
M / E: İntegral Grubu
Aydınlatma: HLB Aydınlatma Tasarımı
İnşaat Mühendisliği: Creus Mühendislik
Peyzaj: PFS Stüdyosu; Tom Barratt
Kod Danışmanı: LMDG Bina Kodu Danışmanları
Bina Zarfı: Spratt Emanuel Engineering
Sel Proofing: Kerr Wood Leidal
Geoteknik: GeoPacific Danışmanları
Kar Yönetimi: Dağ Tesisi Mühendisliği
Tabela: Gallop / Varley
Müze danışmanı: Lord Kültürel Kaynaklar
Sergi Tasarımı: Bricault Tasarım
Boyut: 5.500 metre kare

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

Çeviri: Mimdap


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe