Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Üsküdar’da tarihi endişe
Share 13 June 2018

Bölge sakinleri arkeolojik kalıntılar olabileceği gerekçesiyle inşaatın durdurulmasını istiyor.

 

 

 

 

Üsküdar meydan düzenlemesi kapsamında küçük esnafın dükkânları ve Üsküdar Belediye binası yıkıldı. Yerine alışveriş merkezi benzeri Hâkimiyeti Milliye Çarşısı ve Zeminaltı Otoparkı yapılıyor. Temel kazma işlemi yapılacak alan Marmaray inşaatı sırasında Roma ya da Erken Bizans dönemine ait kalıntıların çıktığı bölgeye 100 metre uzaklıkta. Bölge sakinleri, Arkeologlar Derneği ve avukat Onur Cingil koruma kuruluna başvuruda bulunarak kurulu acil göreve çağırdı. Üsküdar Mimar Sinan meydan Projesi geçen yıllarda ilçe belediye binasının yıkılmasıyla başladı. Bu süreç kapsamında Bakanlar Kurulu tarafından Mimar Sinan Meydanı Düzenleme Projesi gerekçe gösterilerek Tembel Hacı Mehmet Mahallesi Kasem Çeşme Sokağı üzerindeki 12 taşınmaz hakkında acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Bu karar “Kamulaştırma Kararı’nın 27. maddesine” göre alındı. Yani bu madde “yurt savunmasında, aceleliğine Bakanlar Kurulu’nun karar alacağı durumlarda veya özel kanunlarla öngürülen olağanüstü durumlarda gerekli olan taşınmaz malların kamulaştırılmasında” uygulanıyor.

 

 

‘Durdurun’

 

 

Bölgedeki yıkım çalışmaları ise geçen ay tamamlandı. Alışveriş merkezi benzeri Hâkimiyeti Milliye Çarşısı ve Zeminaltı Otoparkı yapılan alan kazılacak. İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne başvuran Cingil dilekçesinde inşaatın koruma kurulu ve müzeler denetimi gözetiminde yapılmadığını vurgulayarak özetle şu ifadeleri kullandı: “Buna göre etrafı paravanla çevrili bir alanda her türlü faaliyet tarihin ve kültürün katledilmesi anlamına geleceğinden, buradaki inşaatın kurulunuz tarafından denetim ve gözetim faaliyetleri başlayıncaya ve yapılan inşaat faaliyeti kamuoyuna, üniversitelerin ilgili kurumları ve bölümlerine, basına, konuyla ilgili tüm derneklere, STK’lara açılıncaya kadar her türlü inşai işlemin durdurulması gerekmektedir.” Gazetemize konuşan Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Ozar ise “Tarihsel, arkeolojik zenginlikleri barındıran bir alan burası. Marmaray kazılarında da arkeolojik buluntular elde edilmişti. Böyle bir alanda yapılan inşaatta müze denetimi olmadan kazı yapılıyor” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlaması için 1892 yılında yapılan Hamidiye Tabyası’nı restore eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, birden çok hataya imza attı. İsimler, rütbeler, tarihler birbirine karıştırıldı. Tabyanın betona dönen görüntüsü de tepki çekiyor.         II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabya’sını restore eden Kültür ve [...]
ARŞİV
Subscribe