Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yeni yönetmelikte kotta sel ayarı 1+0 daireye yasak
Share 12 June 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uyumlu hale getirilen Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte 1+0 daire yasaklandı, binaların kot altına taşkın düzenlemesi yapıldı, 4 ve üzerindeki katlı binalara da asansör zorunluluğu geldi.

 

 

 

 

Ankara’da inşaatların kurallarını belirleyen yeni imar yönetmeliği devreye girdi. Bina yüksekliğinden daire içi planlara, asansörden sosyal alanlara kadar tüm alanlar için yeni sınırlar yönetmelikte ayrıntılı olarak belirtildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, ocak ayında yaptığı çalışmayla imar yönetmeliğini ilçe belediyelerinin de görüşünü alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne uygun hale getirmişti. Bakanlığın onayına gönderilen yönetmelik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

 

TESPİTLİ KOTUN ALTINA DAİRE YAPILAMAYACAK

 

 

İnşaat sektörünün büyük bir merakla beklediği yeni yönetmelikle beraber Ankara’da artık 1+0 olarak bilinen stüdyo daire yapımı yasaklandı. Öte yandan yönetmelikte mayıs ayında büyük sel taşkınlarının yaşandığı Başkent’te kot altı daireler için de önemli bir düzenleme yer aldı. Su taşkın riski bulunan alanlarda kret (dere) kotuna 1.50 metre ilave edilecek. Tespit edilen kotun altına iskan yapılamayacak. Hiçbir şekilde bu seviyenin altında otopark giriş-çıkışı, kapı ve pencere gibi herhangi bir boşluk bırakılamayacak.

 

 

AĞAÇ DİKMEYENE İZİN YOK

 

 

Ankara’nın İmar Yönetmeliği’nde dikkat çeken bazı noktalar şöyle:

 

- Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunlu hale geldi.

 

 

- Her müstakil konutta en az, 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Oturma ve yemek kısmı gibi birleşik kullanma imkânı sağlayan mahaller 1 oda olarak kabul edilecek.

 

 

- Her konut için 0.50 metreküp su deposu ayrılacak. Yapı brüt inşaat alanı 500 metrekareden az olanlarda en az 2 metreküp 500-1000 metrekare olanlarda ise en az 10 metreküp hacimli su deposu bulundurulması zorunlu olacak.

 

 

- Binanın dışında kalan alanın her 15 metrekaresi için belediyece tespit edilecek cinste en az 5 yaşında bir ağaç dikilecek. Çevre düzenlemesi yapılmamış ve gerekli sayıda ağaç dikilmemiş binalara yapı kullanma izni verilmeyecek.

 

 

- Katların iç yüksekliği, asma katlar hariç 2.60 metreden, bölge kat nizamı planlı alanlarda 2.40 metreden az olamayacak.

 

 

 

 

Kaynak : Hürriyet


Yorum yazmak için


Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlaması için 1892 yılında yapılan Hamidiye Tabyası’nı restore eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, birden çok hataya imza attı. İsimler, rütbeler, tarihler birbirine karıştırıldı. Tabyanın betona dönen görüntüsü de tepki çekiyor.         II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabya’sını restore eden Kültür ve [...]
ARŞİV
Subscribe