Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Denizcilik Bilgi Merkezi
Share 9 June 2018

Tasarım: Schmidt Hammer Lassen Architects

 

 

 

 

 

Danimarkalı mimarlık firması Schmidt Hammer Lassen Architects, Wirral Waters’ın kalbinde deniz mühendisliği araştırma ve geliştirme, hayatta kalma eğitimi, iş inkübasyonu, çalışma alanı ve etkinliklere adanmış 6,400 metrekarelik bir tesis olan Denizcilik Bilgi Merkezi’ni tasarladı. İngiltere’nin Liverpool Şehir Bölgesinde yeniden yapılanma projesi. Denizcilik Bilgi Merkezi, denizcilik sektörlerinde inovasyon, işbirliği, öğrenme, eğitim ve iş geliştirme için bir yer oluşturacak ve Liverpool ve İngiltere’yi denizcilik ve mimari sektörlerinin küresel aşamasına getirecektir.

 

 

Peel Arsa ve Mülkiyet, Liverpool John Moores Üniversitesi, Mersey Maritime ve Wirral Konseyi ile ortak olarak, 20 milyon sterlinli Denizcilik Bilgi Merkezi’ni tasarlamak üzere, yerel firma Ellis Williams Architects ile birlikte Schmidt Hammer Lassen’i seçti. Firmalar, Wirral Waters’ın master planlayıcısı Parkinson Inc. ile birlikte çalışacak. Hub’ın merkezi, İtalya’nın Floransa kentindeki Palazzo Vecchio’dan sonra modellenen ve 2. Dünya Savaşı’nda bombalanan büyük ölçüde terk edilmiş olan tarihi Hidrolik Kule’dir. Kuleye bitişik ikinci yeni bina, yeni ofis, inkübasyon, öğretim ve kültürel alandan oluşacak ve son teknoloji Offshore Survival Eğitim Merkezi için bir tank inşa edecek.

 

 

Schmidt Hammer Lassen’in kurucu ortağı Morten Schmidt, “Liverpool bölgesindeki en dönüştürücü yeni gelişmelerden biri olan bir kompleksin tasarlanması, mevcut binanın mirasına saygılı, geleceğe bakarken düşünceli mimari tasarım çağrısında bulundu” dedi. “Tasarımımız Hidrolik Kule’ye hayat verirken, yeni ve eskiyi güzel avlular, birleştirici bir cephe ve tamamlayıcı bina hacimleriyle birleştiren bir mimari ifade yaratıyor.”

 

 

Tarihin geleceğe çekilmesi

 

 

Schmidt Hammer Lassen’in kazanan tasarımına nüfuz eden ana temalar, yeşil alanın entegrasyonu, ham ve geri dönüşümlü malzemelerin kullanımı ve mevcut tarihi unsurların yeni yüksek tasarımlı bina ile harmanlanmasıdır.

 

 

19. yüzyıldan kalma Hidrolik Kule, mümkün olduğunca özgün karakterini koruyacak ve Denizcilik Endüstrileri Merkezinin çalışma ve toplantı alanlarına, bir HydroLab, bir kafe ve ziyaretçi portalı olmak üzere üç havuza ve Wirral’ın manzarasını sunan bir gözlemevine ev sahipliği yapacak. Sular ve daha büyük Liverpool bölgesi. Yeni bina, Deniz Teknoloji Merkezi, Offshore Survival Eğitim Merkezi ve Deniz Simülasyonu ve Eğitim Merkezi’nin büyük bir kısmını barındıracak ve eğitim, işveren ve işletmeleri bir araya getirerek araştırma ve yeniliği teşvik edecektir.

 

 

Geçmiş ve geleceği görsel olarak birbirine bağlayan yeniden kullanılan bir tuğla duvarı, Denizcilik Bilgi Merkezini oluşturan iki yapıyı kuşatacak ve Mersey Nehri’nin açık suları ve yüksek rüzgarlarının neden olduğu maruz kalan koşullara karşı personel ve ziyaretçiler için barınak sağlayacaktır. Duvar ayrıca üç cep bahçeleri ve bir exi de dahil olmak üzere samimi açık alanlar yaratacaktır.

 

 

 

 

Çeviri: Mimdap
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlaması için 1892 yılında yapılan Hamidiye Tabyası’nı restore eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, birden çok hataya imza attı. İsimler, rütbeler, tarihler birbirine karıştırıldı. Tabyanın betona dönen görüntüsü de tepki çekiyor.         II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabya’sını restore eden Kültür ve [...]
ARŞİV
Subscribe