Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
İstanbul’a ihanet sürüyor
Share 4 June 2018

İstanbul Zeytinburnu’ndaki yüz yirmi dönüm kamu alanı Büyükyalı rezidans ve otel projesi için TOKİ’ye devredilerek, ticaret ve konut alanı yapıldı.

 

 

  Bu alanın özel bir şirket tarafından planlanan konut inşaatlarının bitmiş görseli…

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu alanlarını rant için imara açmaya devam ediyor. İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme sahilinde eski askeri alan üzerinde yükselen Büyükyalı rezidans ve otel projesinin imar planlarının mahkemece iptal edilmesinin ardından Bakanlık yeni bir plana imza attı.

İnşaatı bitmek üzere olan ve satışa sunulan Büyükyalı rezidans ve otel projesinin imar planları Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin açtığı dava sonucunda iptal edilmişti.
Bunun üzerine Bakanlık, askeri alan olan alana ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğine imza attı, 120 dönüm kamu alanı TOKİ’ye devredilerek, ticaret ve konut alanı yapıldı.

 

 

Alanın TOKİ’ye verilmeden önceki durumu

 

 

Arazide tarihi kalıntılar var
1 Mayıs’ta askıya çıkartılan planla birlikte büyüklüğü 140 bin 337 metrekare olan arazinin 68 bin 157 metrekaresi ‘ticaret ve konut’, 33 bin 414 metrekaresi ise ‘turizm ve ticaret’ alanı olarak ilan edildi. Ancak plan değişikliğinde iptal edilen planın imar fonksiyonları ile 70 metrelik yükseklik sınırının değişmemesi dikkat çekti. Üstelik imara açılan arazide tescilli yapılar bulunuyor. Arazide daha önce yapılan kazılar sonucu tarihi eserlere de rastlanmıştı.

 

BirGün’e konuşan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, şunları ifade etti: “Bakanlık, bilimsel çalışmalara ve mahkemelerin kararlarına rağmen bu kamu alanlarını rant ve çıkar uğruna yapılaşmaya açıyor, tarihi alanları, yaşam alanlarını yok ediyor. Yasa tanımayan bu siyasi iktidar, İstanbul’a ihanet etmeye hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık ve TOKİ adeta birer ticari şirket gibi çalışıyor. TOKİ’nin temel görevi yurttaşların barınma ihtiyacını karşılayacak sosyal konut yapması. Ancak bunlar ticaret ve turizm alanları yapıyor, yüksek katlı lüks plazalar, AVM’ler, beş yıldızlı oteller yaparak yandaşların çıkarına hizmet ediyor. Bu planla trafik sorunları ve altyapı sorunları artacak. Üstelik söz konusu alan ile ilgili önceden de çok sayıda planlar yapılmış, ve palan ilkelerine aykırı yapılan bu planlar da İdare Mahkemesince iptal edilmiştir. Bu rantiyeci, müteahhit mantığı ile kentimizin planlarına müdahale etmekten vaz geçmelidir.”

 

 

İnşaatların şu anda devam eden durumu

 

Erdoğan itiraf etmişti
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen Ekim ayında katıldığı Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi’nde İstanbul’un kıymetinin bilinmediğini belirterek, “Biz bu şehre ihanet ettik, bundan ben de sorumluyum” demişti. Erdoğan’ın sözleri tam olarak şöyleydi: “Kadim şehirlerin en önemli güzelliği, ana karakterlerini kaybetmeden yeniyi bünyelerinde eritmesi, özlerinden katarak yeniden yoğurmasıdır. İstanbul bu açıdan gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.”

 

 

 

Kaynak : Birgün 

5 Yorum
 1. Zeytinburnu, Bakırköy, Ataköy sahillerinde yeşil alan bölgeyi imara açtılar ve dev binalarla sahili kapladılar. İnanılmaz.

  osman ersoy | 4 June 2018

 2. Yani inanılmaz gerçekten, bu alanları boş buldular resmen peşkeş diyorum ben buna, başka adı olamaz.

  ferdi karagöz | 12 June 2018

 3. eski hali fotoda var. Orada orman mı gözüküyor da bunlar mı kesmiş bina yapmış anlamadım.
  Yukarıdaki haberi yapan mal muhabir toki nin görevi fakire ev yapmak diyor. Sonra da diyor ki toki plaza vs. yapıp ticaretle uğraşıyor. Be allahın malı, türkiyede kasada yüzlerce milyar dolar var da onunla mı yapacak fakirlere evi toki. Mal. Bu nasıl kafa ya. üstelik toki bitek fakirlere konut yapmıyor, hastaneler, okullar, stadyumlar, devlet kamu binalarını da toki yapıyor. Mal muhabir, birazcık sorgula bakiim, bu tarz gelir getirici projeler olmazsa bu yatırımlar hangi parayla yapılacak.

  mimar. | 17 June 2018

 4. adın “”mimar”" ama kendin nesin kimbilir. bu alanın eski halini gösteren fotoğraf oranın kamu elinde kullanılan eski tarihi yapılarının da bulunduğu, yükseklik, yoğunluk açısından çok farklı bir bölgesi. aradaki farkı görmemek için göz ameliyatı geçirmiş olmak lazım. toki niye stadyum, köprü, hastane yapıyor “”mimar”" sence?

  kemal can şahin | 17 June 2018

 5. Ben mimarım da senin ne olduğun belli değil kemal can denen cahil şahsiyet.
  Senin gözlerinden estetik akıyor çok belli, önceki halini saray bahçesi gibi gördüğüne göre! Ulan mal orası askeri bölgeydi, asteğmenken bi kere gitmiştim, tam bir mezbelelikti. Toki oradan para kazanıyor, kazandıklarıyla hastane, köprü, okul, ucuz konut yapıyor.
  bu sana neden batıyor asıl sen onu söyle bana?

  mimar. | 17 June 2018


Yorum yazmak için


Principal Riverwalk Pompa İstasyonu Editör: Katie Gerfen                     Des Moines, Iowa’daki en eski mahallelerden biri, Court Avenue Historic District’tir. Geçtiğimiz yıllarda bölge, önemli bir dönüşüm geçirdi, restoranlar, gece hayatı ve loft tarzı yaşam için bir yeni bir merkez oldu. Şehir insanları, özellikle de gençleri, şehir merkezindeki [...]
ARŞİV
Subscribe