Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
YOSUN KAPLI KULELER…
Share 31 May 2018

XTU Architects, Hangzhou için yosun kaplı kuleler önermektedir

 

 

 

 

Fransız stüdyo XTU Architects, mikro-alglerle emprenye edilmiş panellerle kaplı cepheler içeren, Çin Hangzhou’da dört adet bükümlü cam kule için bir konsept geliştirdi.

 

 

Stüdyonun Fransız Rüya Kuleleri tasarımı, patent bekleyen “biyo cephe” teknolojisini içeriyor.

 

 

Konsept, doğal izolasyon sağlamak için bir yosun tabakasının tanıtılmasının yanı sıra binanın karbon dioksiti emerek ve oksijen üreterek çevresel etkisinin dengelenmesini de içerir.

 

 

 

 
Mimarlar bir açıklamada, “Bina cephesindeki mikro-alg kültürü, XTU tarafından birkaç yıldır geliştirilen bir süreçtir” diyorlar.

 

 

“Simbiyozu mümkün kılıyor: Biyokimyasal cephe, alglerin kültür sıcaklığını düzenlemek için termal yapıyı kullanıyor ve aynı zamanda bu cepheler binaların daha iyi yalıtımına izin veriyor.” diye devam ediyorlar.

 

 

Cam kuleler, eşzamanlı olarak ısının kaçmasına ve güneş parıltısı ile elde edilmesine izin verdiğinden, çevresel bir bakış açısından sorunlu olabilir.

 

 

 

 

Arup mühendislik şirketi beş yıl önce, dünyanın ilk alg-powered binası olan Hamburg’da bulunan alg cephelerine öncülük etti. Gölgenin yanı sıra, cam panjurlarında büyüyen mikro algler yenilenebilir enerji üretmek için kullanılabilir.

 

 

Arup dünyanın ilk alg enerji santralini ortaya çıkardı

 

 

 

 

 

XTU Architects ayrıca, Hangzhou kuleleri durumunda, alglerin ilaç veya kozmetikte kullanılmak üzere hasat edilebileceğini öne sürmüştür.

 

 

Fotosentetik organizmanın mukus salgıları, nemlendirici özelliklere sahipken, algler yüksek protein ve besin yoğunluğu sayesinde güzellik ürünlerinde popülerlik kazanmaktadır.

 

 

Fransız Rüya Kuleleri teklifinin diğer yeşil unsurları arasında, en yüksek cam kulelerin tepelerindeki bitki örtüsü ve seralarda kapsanan paneller, havayı filtreleyecek ve yolcuların dinlenmeleri için yapraklı bir yer sağlayacak ağaçlarla dolu.

 

 

Kulelerin şekli ve hepsini tabanlarına bağlayan dalgalanan podyum, yağmur suyunun merkezdeki açıklıktan ve aşağıdaki havzalardan aşağı doğru kayması için tasarlanmıştır.
Mimarlar, “Hangzhou suların çok bulunduğu bir şehir, bu geleneği sürdürmek, güncellemek ve vurgulamak istiyoruz” diye açıkladı.

 

 

Kulelerin her biri “Fransız uzmanlığını” göstermek için seçilen temaların etrafında temalı olacaktır. Bunlardan biri mutfaktır ve füzyon gastronomi restoranları ile panoramik bir bar içermektedir. Misafirperverlik kulesi bir otel, spa ve güzellik salonu içerecektir.
Sanata adanmış bir kulenin kendi galerisi ve sanatçıların konutları olacaktı ve son kule, ofislerle geleceğe dönük bir iş, bir başlangıç hızlandırıcısı ve ortak çalışma alanlarına adanmış olacaktı.

 

 

2015 yılında XTU Architects, robotların kestiği ahşap kafeslerden Fransa’nın expo pavyonunu, kemerin alt kısmından asılı bitkiler ve yiyeceklerle tasarladı.
Bordeaux’daki bir şarap müzesi için uygulama, bir bardağın etrafında dönen şarapları uyandırmak için tasarlanmış bir soğanlı bina yarattı.

 
Kaynak: Dezeen
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Çok değişik bir kabul ve yepyeni bir yüzey uygulaması.

    ferahnaz uçgun | 1 June 2018


Yorum yazmak için


Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlaması için 1892 yılında yapılan Hamidiye Tabyası’nı restore eden Kültür ve Turizm Bakanlığı, birden çok hataya imza attı. İsimler, rütbeler, tarihler birbirine karıştırıldı. Tabyanın betona dönen görüntüsü de tepki çekiyor.         II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabya’sını restore eden Kültür ve [...]
ARŞİV
Subscribe