Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kullanılan Görseller İle Yapılan Binalar Uyuşmuyor…
Share 19 May 2018

Es Devlin, Mimari yapılar “sorunlu ve sorunlu” diyor

Editör: Dan Howarth

 

 

 


İngiliz set tasarımcısı Es Devlin, mülklerini satmak için bina imajlarının (renderleri) kullanımını sorguladı.  Çünkü parlak görüntüler genellikle tamamlanmış binalarla uyuşmuyor.
Devlin, geçen ay Dezeen ile yapılan bir röportajda mimari görselleştirmeler ile gerçekleşen projeler arasındaki “tuhaf şekilde” tuhaflıkları eleştirdi.
“Yapılmadan önce binaların resimleri inanılmaz derecede memnun kaldığım bir şey” dedi.
Örnek olarak tasarımcı Dezeen editör yardımcısı Marcus Fairs’in Mayıs 2017′de yüklediği ve New York’taki Tribeca’daki Herzog & de Meuron’un 56 Leonard gökdelenini gösteren bir Instagram gönderisini ortaya koydu.

 

 

 

 

 

 

Sergide, Fairs, “garip ucuz görünümlü” beyaz pencereyi binaya sundu ve projenin orijinal görselleştirmelerinin çoğunda görünmediklerini belirtti.

 

 

Devlin, “Marcus Fairs, Herzog & de Meuron binasının görünmediğine dair küçük bir yorum gönderdi… cephe beyaz kısımlarının yapılmış olana benzemediğini söyledi.
“Dolayısıyla, bu tür bir söylem ya da diyalog, o zamanın kendisi için yapının kendisi için sorunlu ve problemli ve tuhaf bir şekilde psychedelic.” dedi.
Kanye West, Beyoncé, Katy Perry ve The Weeknd gibi sanatçılara yönelik setleriyle öne çıkan Devlin, Chelsea’deki BIG’s The XI kulelerinin kurulumlarının ön izlemesinde yorumlar yaptı.
Yakındaki Meatpacking Bölgesi’ndeki satış galerisindeki tasarımların üçlüsü, bir yumurta şeklini (ana görüntü), bir su havuzunun üzerinde dönen daha büyük ölçekli bir model ve bir örtü oluşturmak için eğimli ve yansıtılmış dev bir Manhattan modelini içeriyor. BIG kurucusu Bjarke Ingels’in büküm binaları için fikirlerini anlattığı video etrafında.
Her biri, mimarlık projelerinin tamamlanmadan önce pazarlamak için kullanılan tipik renderler ile bir alternatif ve ek olarak tasarlanmıştır.

 

 

Mimari görseller şimdi  artık “fotoğraflardan ayırt edilemez şekilde yapılıyor” diyor önde gelen görsel sanatçısı.

 

 

Devlin, “Bunu yapmadığımızı söyle” dedi. “Bjarke’nin binasının muhteşem bir görüntüsü olmalıydı ve bu satış için dolaşımda olacaktı. Parlak görünecekti. Gün batımı olurdu. Parıltılı olurdu. Pahalı görünüyordu. Lanet bir şey  bu! Adamların yaptığı gerçekten doğru değil.  Bu durum beni sinirlendiriyor. ” diye devam ediyor…
Bugünün yazılımı, fotoğraflardan ayırt edilemeyen dijital görüntüler oluşturmayı mümkün kılıyor. Dezeen ile yapılan bir 2013 röportajında, önde gelen görsel sanatçı Peter Guthrie, binaların bu türden hiper-gerçekçi görüntülerinin insanların mimarlığı algılama şeklini değiştirdiğini söyledi.
Ancak Devlin, fotoğraflarını nesnelerle çok fazla ayrıntıya sahip olanlardan etkilenmediğini söyledi. “Fotoğraf stüdyosunda uzman olan stüdyoma pek çok insanın başvurusu var” dedi. “Ve bana bir kahve fincanı nasıl gerçek bir kahve fincanı gibi görünebileceklerini gösteriyorlar.”

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. Buna da sermayenin bir oyunu diyoruz. Ama bu sefer tasarımcılar da yardımcı oyuncu, kandırıkçılığın suç ortağı.

    fikret uzunkaya | 21 May 2018

  2. Birinin çıkıp bu satış pazarlamacı sahtekarlığa dur demesi için resmen aslına aykırı uydurulmuş imajla daire satanı mahkemeye vermesi ve bunu cezaya çevirmesi gerekir. Sonra herkes bu yolu kullanabilir ve sahtecilik son bulur.

    Mehtap Aydın | 22 May 2018

  3. bu işin bir etik kurulu yok ki, ne gösterip ne satacağını tartıp biçen bir kurum, organizasyon yok. mimarlar açısından bakılınca mesela mimarlar odasının derdi midir bu durum? değil, pek bu işlere bakmıyor çünkü.

    hilmi kurtulmuş | 25 May 2018


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe